Rok 2013 bol rok dvoch pápežov, prevratu v Egypte, Západ sa takmer zapojil do vojny, ... Čo sa týka Eurozóny nastalo určité zlepšenie, hlavne v Grécku. Koncom roka upriamil svet svoju pozornosť aj na Ukrajinu.
 
 

Svet

 

Od januára demonštrácie v Egypte neutíchajú. Odporcovia súčasného prezidenta bojujú za to aby odstúpil z funkcie, pretože sa im nepáčia islamské reformy, ktoré prezident s podporou Moslimského bratstva zavádza v Egypte. To sa im podarilo a v júli bol za prezidenta dočasne zvolený A. Masúr. Protesty pokračujú aj po dočasných voľbách. Protestujú zase prívrženci Moslimského bratstva.

V januári si naši susedia Češi zvolili za prezidenta Miloša Zemana.

Vo februári sme zostali šokovaní informáciou o odstúpení pápeža Benedikta XVI zo zdravotných dôvodov. Stalo sa tak po prvý krát.

V tomto mesiaci sme zaznamenali aj výbuch meteoru nad ruským Čeľabinskom , ktorý zranil viac ako 1500 ľudí a poškodil vyše 6000 budov.

V marci vo Vatikáne kardináli vybrali spomedzi seba za pápeža katolíckej cirkvi Jorgeho Maria Bergoglia. Zvolil si meno František podľa svätého Františka z Assisi. Stal sa tak vôbec prvým jezuitom, ktorý zasadol na pápežský stolec a tiež prvým duchovným z Južnej Ameriky.  

V apríli dvaja mladíci čečenského pôvodu zabili po domácky vyrobenými bombami počas bostonského maratńu troch ľudí a a 170 zranili.

V Bangladéži sa zrútila osemposchodová budova, ktorá si vyžiadala 1129 obetí a viac ako 2500 zranených.

Júnové povodne zasiahli viacero krajín v strednej Európe a vyžiadali si 15 obetí.

Českom otriasla korupčná kríza, vďaka torej padla vláda a prezident Zeman vyhlásil na október predčasné voľby.

V júli vyšla najavo aféra NSA ( Národný bezpečnostný úrad ) o rozsiahlom utajovanom celosvetovom sledovaní telefónov a elektronickej komunikácie zo strany bezpečnostných zložiek USA. Informoval o tom tlač Američan Edward Snowden, bývalý technický poradca pre americkú tajnú službu.

Britskému princovi Wiliamovi a jeho manželke sa narodil syn George, princ z Cambridgea.

V Sýrii sa po augustovom chemickom útoku na predmestí Damasku, pri ktorom zahynulo viac ako 1500 ľudí, rozhodli zničiť svoj chemický program.

V septembri Islamskí militanti v nákupnom centre kenskom hlavnom meste Nairobi zabili 61 civilistov a ďalších 70 zranili.

V najdôležitejšej krajine Európskej únie v Nemecku sa v parlamentných voľbách už tretí krát stala kancelárkou Angela Merkelová.

Začiatkom októbra celý svet sledoval, dianie v Spojených štátoch. Nastala čiastočná odstávka vlády, keď Kongres nedohodol nový rozpočet. Vláda financovala len nevyhnutné veci. Po 16 dňoch republikáni ustúpili.

V októbrových predčasných voľbách v Česku síce vyhrala sociálna demokracia, ale vládnuť začala pravo-ľavá koalícia.

V novembri Filipíny zasiahol tajfún Haiyan, ktorý si vyžiadal viac ako 6- tisíc obetí.

Po zvolení nového iranskeho prezidenta H. Ruháního sa obnovil dialóg s Washongtonom, ktorý vyústil do dohody o dočasnom obmedzení iránskeho jadrového programu za uvoľnenia niektorých ekonomických sankcií voči Iránu.

Státisice Ukrajincov v novembri obsadilo kyjevské námestie. Demonštranti obsadili centrum Kyjeva potom, ako prezident V. Janukovyč nepodpísal dohodu s Úniou a budúcnosť vidí v spolupráci s Ruskom. Na demonštrantov poslala ukrajinská vláda špeciálne jednotky a desiatky zranených demonštrantov ešte viac vyprovokovala. Konflikt sa nevyriešil do konca roka.

Svet sa rozlúčil s Nelsonom Mandelom, bojovníkom proti aparheidu, ktorý za svoj boj dostal aj Nobelovu cenu mieru. Rozlúčili sme sa aj s tzv. železnou Lady Margaret Thatcherovú.

               

 

Slovensko

 

Tak ako vo svete aj na Slovensku sa diali veci, o ktorých si ľudia medzi sebou hovorili. Udalosti boli pozitívneho ale i negatívneho smeru, zabrať nám dala príroda. Zaznamenali sme zdraženie zemiakov a mlieka, zato elektrina zlacnela o 3%. Celkovo sa však dá povedať, že zdražovanie v tomto roku bolo nižšie ako v minulom. Nezamestnaných neubúda a bez práce bolo vyše 400-tisíc ľudí a miera nezamestnanosti sa pohybuje okolo 14%.

Po takmer dva a pol roku bol zvolený nový generálny prokurátor, zdravotné sestry si postavili pre Úradom vlády stany, aby upozornili na svoje problémy a ľudia registrovali milióny bločkov z nákupov, aby zabojovali o výhry v tzv Bločkovej lotérii, možno aj vďaka nej sa podarilo vybrať vyššiu sumu na daniach a zároveň boli odhalené podvody na daniach a niektoré prevádzky boli zatvorené.

Júnové povodne neobišli ani Slovensko. 6. Júna bol zaplavení Devín a Dunaj mal historicky najvyšší prietok a hladina v hlavnom meste stúpla až na 1031 cm ( rok 2012 1024 ), ale vďaka postaveným bariéram Bratislava nebola zaplavená.

V testovaní pätnásť ročných žiakov v matematike, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti dostalo Slovensko hrozivé vysvedčenie. Od roku 2003 sú výrazne nižšie ako ako priemer krajín OECD. Výsledky ukázali, že naši žiaci nerozumejú prečítanému textu a matematike. Len päť krajín malo nyžší výkon ako naši žiaci.

V novembri sa konali župné voľby. Mali dve kolá. Vo väčšine krajov zvíťazila strana Smeru čiže ľavica, len v bratislavskom to bola pravica a v banskobystrickom prekvapivo Marian Kotleba, ktorého vo svete označili za neonacistu.

Čo sa týka športových výsledkov, tak radosť nám hneď v januári urobil svojim štvrtým miestom na Rely Dakar v kateg=orii motocyklov &Ivan Jakeš, v júli to bol cyklista Peter Sagan, ktorý vybojoval 22 víťastiev a obhájil zelený dres na Tour de France.

V tomto roku sme sa rozlúčili so známym divadelným režisérom Jozefom Bednárikom,

               

 

Počasie

 

Počasie v roku 2013 začalo plusovými teplotami cez deň aj cez noc. Celodenné sneženie sme ako prvý krát v tomto roku zaznamenali . januára, ale sneh sa hneď roztopil. Ďalší sneh napadol v noci 16. januára a 17. januára padal celý deň. Napadlo 20 cm a na druhý deň ešte 10 cm. Teploty cez deň aj v noci sa pohybovali od 0 do -5 stupňov, sneh sa udržal síce len do 20 januára, ale v tomto období napadlo v okolí Bratislavy najviac snehu za posledných desať rokov (129 cm). Potom prišlo slabé oteplenie. Zima sa vrátila k nám zase až 25. januára, kedy teploty boli mínusové cez deň aj v noci dokonca 26 bolo až -11 stupňov. Koncom januára prišlo oteplenie na 10 – 11 stupňov. Vo februári teploty klesli len o pár stupňov. Teploty sa po celý mesiac pohybovali okolo +3 až +6 stupňov. Sneh, ktorý napadol sa hneď aj roztopil. Posledné dni sa ešte oteplilo na 9 stupňov. Marec začal pekným slnečným počasím dokonca 7. marca bolo 16 stupňov, potom teplota postupne klesala až tak, že 15. marca bolo cez deň -1 a v noci – 7,5 stupňa. Na druhý deň sa už začalo postupne otepľovať a 20. marca bolo 14 stupňov, potom sa ochladilo a 24. marca dokonca poletoval aj sneh a teplota bola len 2 stupne. V noci boli mínusové teploty. Takéto počasie sa udržalo až do konca marca a sneh sa striedal s dažďom a 31. marca sme zaznamenali celodennú fujavicu. 60 rokov nebol marec taký studený ako v tomto roku. Mierne oteplenie prišlo 4. apríla, keď teplomer ukazoval 15 stupňov,14. apríla 19 stupňov a dokonca 18. apríla 25 stupňov. Koniec apríla bol teplý a teploty sa pohybovali od 21 stupňov až do 28 stupňov. 30 apríla sme zaznamenali prvý tropický deň, keď sa teplota vyšplhala až na 30 stupňov. Máj bol pomerne teplý a teploty sa po celý čas pohybovali od 22 až do 27 stupňov až na malé výkyvy, keď teplota klesla na 17 stupňov. Posledné dva májové dni sa ochladilo a začalo pršať. Pršalo nielen u nás, ale takmer v celej Európe. 3. júna boli zaznamenané povodne v Nemecku a hrozili aj Prahe, Bratislave a aj Zohoru. Teploty boli len okolo 13 – 15 stupňov, stále pršalo. Oteplenie na 24 stupňov a klesanie hladín riek prišlo 7. júna a 9. júna bolo až 29 stupňov. 11. júna sa ochladilo na 19 stupňov, ale potom začala teplota stúpať a zatavila sa až 19. júna na čísle 35 stupňov. 23.júna bolo cez deň 31 stupňov, ale v noci prišlo prudké ochladenie a vietor. O 3 hodine v noci bolo ešte 21 stupňov a ráno už len 14 stupňov. Koniec mesiaca bol chladný. Začiatkom júla prišlo oteplenie a teploty sa pohybovali od 32 do 25 stupňov. 27. júla sa teploty zvýšili až na 36 stupňov a v noci bolo dokonca až 30 stupňov. 30. júla sa ochladilo na 28 stupňov, ale začiatkom augusta teploty boli už zase 35 až 36 stupňové. Tohtoročný júl sa zaradil medzi 5 zrážkovo najchudobnejších júlov za posledných 133 rokov. 8. augusta meteorológovia zaznamenali na Kolibe rekordných 39,2 stupňa. 39 stupňov bolo aj v Zohore. Prvý krát v histórii padol teplotný rekord v susednom Rakúsku, kde namerali vyše 40 stupňov. 9. augusta v noci prišli búrky a prišlo mierne ochladenie na 27 stupňov dokonca až na 24 stupňov. Krátke oteplenie prišlo 17. augusta, ale 20. augusta sa znova ochladilo na 19 stupňov. Koncom augusta sa teploty pohybovali okolo 26 stupňov. V septembri sme nezaznamenali žiadne veľké výkyvy a teploty sa pohybovali od 17 do 27 stupňov. Pekné dni sa striedali s daždivými a 27. septembra sme zaznamenali prvý nočný mráz. Začiatok októbra sa teploty pohybovali od 9 stupňov do 17 stupňov. Posledné dva októbrové týždne prišlo babie leto a teploty sa pohybovali od 18 – 22 stupňov. Október bol najteplejším za posledných pár rokov. November začal príjemnými teplotami okolo 14 stupňov, 7. novembra sme dokonca zaznamenali až 18 stupňov. Inak sa teploty držali od 13 až do 7 stupňov. Koniec novembra bol už chladnejší a teploty boli od 3 do 6 stupňov a v noci už boli teploty mínusové. 25. novembra spadlo prvých pár vločiek snehu. December bol pomerne teplý a teploty sa celý čas pohybovali v plusových číslach a to od 0 do 8 stupňov. 6 a 7 decembra slabo nasnežilo, ale sneh sa hneď roztopil. Na Vianoce sa oteplilo až na 13 stupňov. Teplé počasie pokračovalo až do konca decembra.

 

 

Zohor

 

Tak ako vo svete a na Slovensku aj život v našej obci sa nezastavil a pomaly plynul ďalej. Zaznamenali sme pozitívne i negatívne stránky života. Príroda nás troška potrápila, ale na druhej strane nás potešili rôzne akcie, ktoré pripravila buď obec alebo organizácie, ktoré pracujú v našej obci pre svojich spoluobčanov. Pochváliť sa môžeme prerobenou a obnovenou požiarnou zbrojnicou.

Úspešne pokračujeme vo vydávaní obecných noví „Zohorský hlas“

 

 

Verejný život

 

Nový rok sa v dedine začal ako sa už stalo zvykom odpaľovaním pyrotechniky.

Začiatok roka potešil dôchodcov, ktorí sa po krátkej odmlke znovu začali stretávať v klube dôchodcov vo vestibule kultúrneho domu, kde bol v roku 1974 založený prvý klub v Zohore. Stretávajú sa dvakrát v týždni.

Mesiace január a február patria už tradične k mesiacom, kedy sa u nás konajú výročné schôdze.

Stretli sa dôchodcovia, divadelníci, rybári, požiarnici, členovia Zohorských ozvien.

V januári deti, ktoré sa zúčastnili koledovania DOBRÁ NOVINA vyzbierali pre deti s postihnutím v Keni 1152 eur. Prihlásilo sa 55 rodín. Zbierka pokračovala Trojkráľovým koncertom, ktorý pripravili Zohorské ozveny, tu sa vyzbieralo 458 eur.

V marci za spolupráce poľovníckeho združenia Havran Zohor sa v kultúrnom dome konala Okresná prehliadka trofejí ulovenej a uhynutej zveri. Výstava trvala po celý týždeň a prišlo si ju pozrieť viac ako 700 ľudí. Priestor dostali aj žiaci našej školy, ktorí ukázali svoj výtvarný a literárny talent na tému „Príroda a poľovníctvo očami detí.“

V apríli sa konal farský ples, ktorý má v Zohore veľmi dobrú povesť a lístky o lístky bol nesmierny záujem. Pre návštevníkov bol pripravený zaujívavý program, občerstvenie a tombola.

V apríli sa uskutočnilo vysvätenie opravenej a prerobenej hasičskej zbrojnice. Predseda p. Valentín Partl spolu s p. farárom Komorným a všetkými členmi požiarneho zboru posvätili nové priestory zbrojnice. Potom sa presunuli do kostola, kde sa konala sv. omša. Po nej sa vrátili naspäť a pre občanov Zohora bola pripravená prehliadka zbrojnice, malé občerstvenie a veselá muzika.

Začiatkom mája nám hasiči postavili pred kultúrnym domom Máj.

Druhú májovú nedeľu sa stretli mamičky, babičky .. v kultúrnom dome, kde ich ratolesti pre ne pripravili spolu so svojimi pani učiteľkami bohatý program.

V máji sa konala púť detí do Marianky.

Členovia Jednoty dôchodcov sa zúčastnili okresných športový hier, ktoré sa konali tento rok v Lozorne. Podporiť ich bola aj pani starostka.

Dôchodci sa v júni vybrali poznávať krásy Slovenska. Tento rok zavítali do okolia Nízkych Tatier (Zvolen, Špania dolina, Krpáčovo, Staré hory..)

Na výlet sa vybrali aj členovia speváckeho zboru Cantate Domino. Cieľ ich výletu bol viedenský kostol Herz-Jesu Kirche, kde svojim spevom skrášlili svätú omšu. Potom navštívili letné sídlo Habsburgovcov Schonnbrunn.

V júni sa konala aj burza známok, mincí, pohľadníc a iných zberateľských artefaktov.

Medzinárodný deň detí pripadá na 1. Júna, ale vďaka nepriazni počasia sa oslavoval až 12. Júna, kedy už po daždivých a studených dňoch konečne vyšlo slnko a oteplilo sa.

 

 

Kultúrne akcie

 

V januári sa konal Muzikantský ples, na ktorom sa konala prehliadka dychových kapiel zo Slovenska a Moravy, ktorí hrali na počúvanie, ale aj do tanca. Úvod patril Jirkovi Helánovi a starostke obce JUDr. Eve Michalinovej. So svojou činnosťou sa rozlúčil dlhoročný šéf a zakladateľ dychovej hudby Záhorienka p. Michal Ščepánek. Tancovalo a spievalo sa až do skorého rána.

Začiatkom februára sa pod taktovkou Zohorských ozvien sa konal krojovaný fašang. Pre všetkých prítomných bol pripravený bohatý program a nechýbala ani bohatá tombola a vyhlásená najkrajšia maska. O pól noci všetci prítomní odprevadili basu do hrobu a jej pohreb oslavovali až do skorého rána. Fašangové veselie nemohlo chýbať ani v škôlke a škole. V rámci fašiangov sa dôchodkyne zúčastnili Ženského chmatu vo Vysokej pri Morave.

V marci sme v kultúrnom dome privítali hercov – Petru Polnišovú, Dana Dangla, Romana Pomajbu, Mariana Miezgu a Lukáša Latináka, ktorí prišli k nám so zábavnou reláciou Partička, ktorú sme mali možnosť vidieť aj v televízii.

Pri príležitosti Týždňa slovenských knižníc prevzala z rúk predsedu samosprávneho kraja Pavla Freša ocenenia za dlhoročnú prácu knihovníčka knižnice Jana Ščepánková.

Knižnica sa počas mesiaca marca znova zapojila do tradičných akcií ako Noc s Andersenom, v spolupráci so školským klubom detí sa zapojila do súťaže Deň ľudovej rozprávky.

V apríli sa detskí čitatelia za finančnej podpory zúčastnili výletu do Ružomberka a Vlkolínca.

V máji sa konalo v kostole Májové stretnutie speváckych zborov za účasti zborov zo Suchej nad Parnou, Záhorskej Vsi, Lozorna a nášho speváckeho zboru Glória.

V tomto mesiaci si dali stretnutie aj divadelníci zo Šáchoru a predviedli sa divadelnou hrou s kriminálnou zápletkou „Veľký klenotník.“ Záujem občanom bol veľký a divadelný súbor Šáchor si hru podarovali k svojmu pätnásťročnému výročiu, ku ktorému nemohla chýbať ani výstavka fotografii vo vestibule kultúrneho domu.

Miestny odbor Matice slovenskej usporiadal pri príležitosti pietnej spomienky na Dr. M. R. Štefánika pre žiakov školy prednášku o jeho životnej púti.

V apríli obecné zastupiteľstvo schválilo udelenie Ceny obce Zohor a Ceny starostky významným osobnostiam našej obce za ich záslužný rozvoj a reprezentáciu obce v rôznych oblastiach spoločenského života. Slávnostný akt a zápis do kroniky sa konal v júni a Cenu obce Zohor si od

p. starostky JUDr. Evy Michalinovej prevzali za dlhoročnú prácu kronikárky obce p. Ľudmila Zálesňáková, za rozvoj obecných tradícií a propagáciu histórie obce p. Anna Havlíková a za dlhoročnú prácu v oblasti kultúry a prezentáciu obce manželia Štefanovičovci zakladatelia detskej skupiny Vega, ktorá je známa i mimo našej obce. Cenu starostky si prevzali p. Františka Požgayová za záslužnú činnosť pri vedení a organizovaní Zväzu žien v obci, p. Anna Ondríková za záslužnú činnosť pri založení Jednoty dôchodcov v obci a p. Milanovi Hricovi za celoživotnú a záslužnú činnosť na rozvoji športu.

V júni sa oslavovalo 100 rokov trvania ochotníckeho divadla v našej dedine. Vďaka p. Ľudmile Zálesňákovej, , ktorá si zobrala na svoje plecia prípravu osláv, sa stretli v kultúrnom dome bývalí aj terajší herci. Spomínalo sa na časy minulé, pre všetkých pozvaných i nepozvaných bol pripravený bohatý program, v ktorom vystúpili deti z matersej a základnej školy, divadelníci zo Šáchoru, cirkevný súbr Gloria a veľa ďalších hostí, ktorí prispeli svojou troškou. Zároveň bola vo vestibule kultúrneho domu výstava z divadiel, ktoré sa počas tých 100 rokov v našej dedine hrali.

V súťaži Biblia pre všetkých, ktorej sa zúčastnili dámy Z. Šimoníková, V. Labáková a S. Račeková sa darilo aj v tomto roku a odniesli si 2. miesto.

 

 

Kriminalita a pohromy

 

Po jedenástich rokoch sa opäť zopakovala hrozba povodní. Hladina kanála hladina sa vyšplhala vyššie ako v roku 2002. 3. júna začal stúpať Dunaj a Morava a následne nato sa zdvihla aj hladina kanála Malina . Vďaka zvýšeným a spevneným hrádzam sa kanál nevylial, aj keď trúba nad kanálom bola skoro celá pod vodou a  zo strany od Vysokej pri Morave bolo potrebné naviesť pár tatroviek piesku, nakoľko na tejto strane nebolo navýšenie hrádze ukončené. 7. júna našťastie hladiny riek začali klesať.

 

 

Šport

 

Občianskému združeniu ROCONABA sa v tomto roku podarilo vďaka obecnému úradu a pánom Jozefovi Matlovičovi, Pavlovi Rybárovi, Františkovi Klimentovi a Milanovi Vorčákovi dokončiť hokejbalové ihrisko a tak mohli začať s tréningami.

Počas roka sa činili aj naši hasiči a zúčastnili sa rôznych súťaží. Ich zbierka pohárov sa aj tento rok rozrástla. Deti a dorast sa umiestnili na treťom mieste v Malackách. Chlapom sa tento rok až tak veľmi nedarilo, zato ženy sa pochlapili a vyhrali prvé miesto v Plaveckom Štvrtku a vyhrali aj súťaž o putovný pohár starostky obce Zohor. A tak konečne zostal pohár doma. V mužskej súťaži si pohár odniesli muži z Jaroviec.

I rybári v tomto roku nelenili a nadšenci športového rybolovu sa stretli v máji na vodnej ploche Bezedné ( časť zohorského kanála). Dospelí súťažili v disciplíne lovu na dve udice. Zúčastnilo sa 33 rybárov a v päťhodinovej bitke vyhral zohorčan Róbert Švajdlenka, ktorý chytil kapra o dĺžke 58 cm.

Kaprovú sezónu rybári otvorili viacdňovým pretekom na Lábskom jazere. Okrem domácich pretekárov prišli aj priatelia zo susedných okresov (Pezinok, Senica, Trnava). Deti sa zúčastnili súťaže v Jakubove.

Turnaj starších žiakov „Memorial Karola Sabola“ vo futbale sa zúčastnili 4 mužstvá a víťazmi sa stali naši žiaci. Aj prípravkárom sa darilo a na kvalitnom turnaji tiež obsadili prvé miesto.

V tomto roku bolo dokončené a slávnostne v júni otvorené aj Paintballové ihrisko.

Vytvoril / Designed by Data Online
preload obrazku navigacie preload obrazku navigacie preload obrazku navigacie preload obrazku navigacie