Rok 2020 je rokom boja proti novému typu koronavírusu Covid -19, ktorý bol zaznamenaný koncom roka 2019 v Číne v meste Wu-chan. Podľa prvých informácií prišlo k prenosu choroby z netopiera na človeka. Stať sa to malo na miestnych trhoch, kde sa predávali rôzne druhy živých zvierat a rýb. Pandémia ochorenia COVID-19 sa stala súčasťou celosvetovej pandémie infekčného ochorenia Covid -19, ktoré spôsobuje vírus SARS-CoV -2.
Dňa 10.1. Čína informovala o prvom úmrtí na tento vírus a od 23.1. bolo mesto Wu-chan uzatvorené a zrušené boli všetky lietadlové, vlakové a autobusové spojenia s okolím. Vírus sa šíril obrovskou rýchlosťou a koncom januára boli zaznamenané prvé prípady na všetkých kontinentoch sveta. Koronavírusy sú veľká skupina vírusov, ktoré spôsobujú ochorenia s rôznou závažnosťou od bežného prechladnutia až po závažné ochorenia. Covid-19 je nový kmeň vírusu, ktorý sa prispôsobuje a mutuje, čo sťažuje snahu o zabránenie šíreniu epidémie ďalej. U ľudí nebol doposiaľ známy. Ochorenie patrí medzi kvapôčkovú infekciu a šíri sa obyčajným kýchnutím alebo zakašľaním. Príznaky ochorenia sú: zvýšená teplota nad 38°C, kašeľ, sťažené dýchanie, bolesť svalov a hlavy, celková únava. Sú to podobné príznaky ako pri chrípke. Pri korone však môže pacient stratiť aj čuch a chuť. Niektoré prípady boli bezproblémové, ďalšie skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) alebo pľúcnej ventilácii a veľa prípadov skončilo smrťou. Najohrozenejšou skupinou boli starší ľudia a ľudia, ktorí mali oslabenú imunitu, cukrovku, ochorenia srdcovo-cievneho a respiračného systému. Pred nakazením sa ľudia chránili nosením rúška alebo respirátora. Lekári sa chránili aj ochrannými oblekmi. I tak sa stalo, že sa vírusom nakazili. Inkubačná doba bola 4-6 dní od stretnutia s chorým.
Jednotlivé krajiny v snahe zabrániť jeho šíreniu, prijímali rôzne opatrenia – ľuďom zakázali vychádzať zo svojich domovov, zatvárali sa školy, obchody či prevádzky služieb, zatvárali sa hranice, ľudia museli dodržiavať rozostupy medzi sebou, či prestať vykonávať rôzne činnosti, ktoré boli súčasťou ich života. V dôsledku týchto opatrení prišli ľudia o slobodu, mnoho podnikateľov skrachovalo, mnoho ľudí prišlo o prácu a následne aj o domovy. Museli nosiť chirurgické rúška a dezinfikovať si často ruky, nesmeli sa stýkať s inými ľuďmi a podávať si ruky. Dezinfikovať sa muselo takmer všetko. Začalo sa hovoriť o živote pred koronou a s koronou.
Svetová zdravotnícka organizácia v marci vyhlásila epidémiu ochorenia za pandémiu.
V prvej vlne začiatkom apríla bolo vo svete nakazených 1 312 494 ľudí a 72 636 úmrtí a 14.4. boli už nakazené 2 milióny a 120 tisíc ľudí zomrelo. Do konca apríla sa Covidom19 nakazili vo svete 3 milióny 270 tisíc ľudí a najviac obetí - 230 tisíc hlásili Spojené štáty americké.
V máji to boli 4 milióny nakazených a 278 tisíc úmrtí. K 16.7. prekonalo Covid 19 13,9 milióna ľudí, z toho 593 tisíc na ochorenie zomrelo.
Od 11.8. začal vo svete znovu počet nakazených na Covid 19 stúpať a začala druhá vlna koronavírusu. Vedci na celom svete pracovali na výrobe novej vakcíny. Mala byť nádejou pre boj proti koronavírusu. Ako prvá prišla na trh vakcína, ktorú vyvinula firma Pfizer/BioNTech. Touto vakcínou bola 8.12. zaočkovaná prvá osoba na Západe, 90-ročná Angličanka.
K 31.12. sa vo svete nakazilo koronou viac ako 83 miliónov 640 tisíc ľudí a zomrelo milión 830 tisíc ľudí. Svet postihla nákaza, akú stáročie nezažil.
Zaujímavosťou bolo, že počas roka na jednom konci sveta bola pandémia na ústupe a v tom istom čase na opačnom konci sa nebezpečne šírila.
Svet
Aj keď tento rok už bude navždy spätý s koronvírusom, udiali sa vo svete aj iné udalosti. Od zostrelenia ukrajinského lietadla , cez brexit, nepokoje v Bielorusku, až po kozmický let súkromnej kozmickej lode, či prezidentské voľby v USA.
Severné Macedónsko sa stalo tridsiatou členskou krajinou Severoatlantickej aliancie (NATO)
V apríli cena ropy klesla až do mínusu, čo znamená, že predávajúci za ropu nič nedostal, ešte kupujúcemu musel za odobraný barel zaplatiť. Taká situácia nastala prvýkrát v histórii obchodu s ropou.
V máji v USA pri zatýkaní biely policajt zabil Afroameričana, čo spôsobilo masové protesty vo viacerých mestách USA. Nepokoje s rasovým podtónom boli najhoršie od roku 1968.
Ruskí občania si v referende o ústavných otázkach odsúhlasili predĺženie vlády prezidenta Vladimíra Putina až do roku 2036.
Kvôli koronakríze boli zrušené alebo mali upravené podmienky svetové filmové festivaly, nakoľko sa nové filmy nedostali do kín.
V auguste zažila Kalifornia najväčšie lesné požiare v histórii a pri výbuchu dusičnanu amónneho v hlavnom meste Libanonu v Bejrúte zomrelo viac ako 200 ľudí a 4000 bolo zranených.
Koncom septembra sa začalo bojovať v Náhornom Karabachu. Ozbrojený konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom ukončila mierová dohoda. Boje si vyžiadali niekoľko tisíc obetí. Dňa 3.11. vyhral v USA prezidentské voľby kandidát Demokratickej strany Joe Biden. Donald Tramp, bývalý prezident, však týždne odmietal priznať svoju prehru.
Koronavírus zastavil aj všetky športové podujatia, majstrovstvá sveta v hokeji vo Švajčiarsku boli zrušené a olympijské hry v Tokiu preložené o rok.
Vedci poukázali na masové vymieranie takmer 30 tisíc druhov zvierat. Príliš rýchle vymieranie nespôsobil prirodzený jav, ale správanie sa človeka k prírode. I keď už viac rokov rôzne organizácie bojujú proti znečisťovaniu prírody, ešte dlho potrvá, kým príde k náprave. A či vôbec.
Počas roka zomreli tieto známe osobnosti: futbalista Diego Maradona, najlepší futbalista 20. storočia,najlepší basketbalista histórie Kobe Bryant, spisovateľ Tolkien, v Čechách športovkyňa Dana Zátopková, speváčka Eva Pilarová, politik Miloš Jakeš, režisér a herec Miloš Forman a ďalší.
Európa a Európska únia
K pandémii spočiatku Európska únia pristupovala pomaly a jednotlivé štáty ju riešili po svojom. Až neskôr sa zjednotili. Vírus Covid-19 zasiahol úniu nepripravenú. V prvej vlne koronavírusu boli na tom najhoršie štáty Taliansko a Španielsko. K 31.5. mala Európa 1,5 milión nakazených, z toho takmer polovica bola v Taliansku, kde bolo aj najviac obetí. Taliansko rátalo straty ako vo vojne. Všetko, čo sa dalo, bolo zatvorené. Pracovalo sa len v tých odvetviach, ktoré boli potrebné k prežitiu.
V druhej vlne začiatkom októbra najviac prípadov hlásili v Čechách, kde na konci roka v jeden deň odhalili až 17 tisíc prípadov z 32 644 testovaných, čo znamená, že viac ako polovica PCR testov bola pozitívna. Očkovanie proti koronavírusu sa začalo vo všetkých 27 krajinách EU 27. 12. vakcínou Comimaty od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorá bola schválená Európskou liekovou agentúrou.
Predsedníctva v Európskej únii sa ujalo v tomto roku Chorvátsko a po polroku Nemecko a európskymi mestami kultúry sa stali chorvátska Rijeka a írsky Galway. Dňa 31.1. Veľká Británia oficiálne vystúpila z Európskej únie a od 31.12. skončilo prechodné obdobie, ktoré malo ukončiť jej výstup z EU. V júli sa konal samit členských štátov EÚ, na ktorom sa rokovalo o rozpočte a fonde obnovy po koronakríze. Fond majú tvoriť granty aj úvery a ich výška dosiahne 390 miliárd eur.
V Poľsku, Bielorusku, Moldavsku sa konali prezidentské voľby a v Rumunsku parlamentné.
V centre Viedne došlo k teroristickému útoku, ktorý si vyžiadal 4 obete a 22 zranených. K útoku sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát. Teroristické útoky boli zaznamenané aj v Paríži a Nice.
V Rakúsku a Švédsku zatvorili uhoľné elektrárne, ktoré sa používali na výrobu elektriny z uhlia, vďaka čomu prispeli k ochrane prírody.
V chorvátskom Záhrebe v marci zaznamenali zemetrasenie o sile 5,3 stupňa a 29.12. asi 50 kilometrov od tohto mesta sa znovu zatriasla zem s intenzitou 6,2 stupňa. Toto zemetrasenie bolo cítiť aj na Slovensku a vo viacerých okolitých štátoch.
Slovensko
Slovensko prešlo v roku 2020 azda najväčšími zmenami od vyhlásenia samostatnej republiky. Rok 2020 sa niesol sa v znamení pandémie Covid-19, parlamentných volieb, ale aj zatýkania kedysi vysokopostavených súdnych či policajných predstaviteľov. Vo väzbe skončili viacerí sudcovia, prokurátori, policajní prezidenti, ale aj kontroverzní podnikatelia.
Takmer celé Slovensko spojilo príbeh štyroch malých detí, ktoré potrebovali peniaze na liečbu spinálnej svalovej atrofie. Deti boli zachránené.
Veľká Noc v tomto roku padla na 13.4. Letný čas začal platiť 29.3. a zimný 25.10.
Zo známych osobností v tomto roku zomreli spisovatelia Jozef Pavlovič a Pavel Vilikovský, herci Eva Krížiková a Štefan Kožka, manželka prvého prezidenta Slovenska Michala Kováča Emília Kováčová.
Politika
Parlamentné voľby boli v poradí ôsme od samostatnosti Slovenska. Konali sa 29.2. a kampaň k nim bola asi najšpinavšia v ich histórii. Kandidovalo v nich 24 strán a volebná účasť bola 65,80%. Prekvapením bola výhra hnutia OĽaNO- NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA, ktoré získalo 25,02% hlasov. Okrem neho sa do parlamentu dostali aj SMER – SD (18,29 %), Sme RODINA (8,24 %), Kotlebovci – ĽSNS (7,97 %), SaS (6,22 %) a ZA ĽUDÍ (5,77 %). Po štyroch volebných obdobiach sa tak skončila vláda Smeru Róberta Fica. Strany OĽano, Sme rodina, SAS a Za ľudí podpísali koaličnú zmluvu a prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vládu Igora Matoviča. Tá sa moci ujala vo veľmi zložitom období a podľa mnohých Slovákov to nezvládla nielen kvôli koronakríze, ale aj pre neustále nezhody v koalícii, ktoré vyvrcholili v poslednom mesiaci roka medzi premiérom Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. Veľké výhrady na spôsob komunikácie vlády mala aj pani prezidentka.
Ekonomika
Vo februári a v marci na finančných trhoch vypukla pre šírenie koronavírusu po svete panika. Pocítili ju aj státisíce slovenských sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri. Kvôli opatreniam v období prvej a druhej vlny koronakrízy hrozilo hromadné prepúšťanie a krach firiem. Na pomoc im prišiel štát a podnikom, ktoré boli zatvorené, zaplatil 80% platu ich ľudí. Finančnú pomoc dostali aj živnostníci. I tak veľa firiem zaniklo, hlavne v oblasti cestovného ruchu a gastronómie. Peniaze na pomoc dostal štát aj z EU. Splátky za úvery, pôžičky a hypotéky v bankách si mohli občania odložiť až na 9 mesiacov. Posunutý bol aj termín podania daní a darovania 2%. Nezamestnanosť vzrástla na 6,7%, rast cien vzrástol v priemere o 1,6% a priemerná mzda v hospodárstve sa zvýšila o 3,2% a prekročila hranicu 1100 eur. Minimálna mzda bola 580 eur v hrubom. Celkovo slovenská ekonomika klesla o 5,8 %. Prepad ekonomiky bol miernejší, ako sa očakávalo. Čo sa týka hypoték, nikdy neboli lacnejšie ako tento rok. Koncern Volkswagen ohlásil rozsiahle investície do novej už existujúcej výroby v slovenských fabrikách.
Kultúra
Do kín vstúpil prvý slovenský politický triler pod názvom Sviňa. Takúto návštevnosť kín za mesiac premietania tohto filmu nemal žiadny iný slovenský film. Určite by ich bolo ešte viac, keby jeho premietanie nezastavila korona. Organizátori festivalu Pohoda, ktorý sa koná už roky vždy v lete na letisku v Trenčíne pod holým nebom, prešli na online vysielanie cez sociálne siete a umožnili tak sledovať 31 koncertov z pohodlia domova. Slovenský miniseriál Herec sa stal najlepším európskym seriálom. Vidieť sme ho mohli vo vysielaní verejnoprávnej televízie.
Školstvo
Koronakríza zasiahla do všetkých oblastí nášho života. Nebolo tomu inak ani v školstve. Vyučovanie v školskom roku 2019/2020 bolo prerušené od 10.3. postupne na všetkých typoch škôl. Žiaci sa do nich vrátili až 1.6. , a to len 1. stupeň. Ostatní sa v tomto školskom roku do škôl nevrátili. Najhoršie to mali tí, ktorí danú školu v tomto roku končili. Boli to hlavne deviataci, maturanti, študenti končiaci vysoké školy. Piatakom a deviatakom bol zrušený monitor. Deviataci na stredné školy boli prijatí na základe vysvedčení z ôsmeho a polročného z deviatej triedy. Maturantom sa zrušili najprv písomné maturity a potom aj ústne. Známky na maturitnom vysvedčení sa vypočítali aritmetickým priemerom z výsledkov počas celého štúdia na strednej škole. Niektoré školy dostali výnimku a skúška sa za prísnych hygienických opatrení konala. Diplomové a bakalárske skúšky študenti absolvovali. Tretí kanál RTVS začal počas prvej vlny vysielať literárne diela, ktoré sú zaradené do povinnej literatúry pre maturantov. Vtedy ešte netušili, že žiadne maturity nebudú. Podobné problémy v našom školstve boli podľa kroník v období 2. svetovej vojny. Zápis do prvých tried a materských škôl sa vo väčšine škôl konal online alebo návštevou rodiča v školy bez detí. Vyučovanie v školskom roku 2020/2021 bolo prerušené od 12.10. a do konca roka 2020 sa do tried vrátili len žiaci 1. stupňa a materských škôl.
Šport
Korona zaúradovala aj v športe a mnohí športovci na plánované súťaže nevycestovali, nakoľko boli zrušené. Petra Vlhová získala ako prvá slovenská lyžiarka dva krištáľové glóbusy za prvenstvá v slalome a v paralelnom slalome. Futbalisti Slovenska postúpili na majstrovstvá Európy.
Kriminalita a nehody
Na Myjave silný vietor vyvrátil autobusovú zastávku, ktorá zabila dieťa, ktoré išlo okolo s mamou. V základnej škole vo Vrútkach sa stal brutálny čin, keď 22 ročný mladík, ktorý v minulosti túto školu navštevoval, usmrtil zástupcu školy, ktorý chránil riaditeľku a deti, ktoré násilník bodol nožom. Policajti ho pri úteku zastrelili. Vykonávateľ vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej bol odsúdený na 25 rokov odňatia slobody a pravdepodobní objednávatelia Marian Kočner a Andrea Zsuzsová boli oslobodení pre nedostatok dôkazov. O výsledky tohto procesu bol veľký záujem nielen u nás, ale aj v zahraničí.
Naka po voľbách zadržala viacerých bývalých politických predstaviteľov. Deň 11.marec vojde do histórie Slovenska ako deň boja proti korupcii. V tento deň bolo zadržaných a obvinených 18 ľudí vrátane 13 sudcov. Zatýkanie pokračovalo počas celého roka.
Na pokoji nás ani tento rok nenechala naša planéta a Slovensko muselo čeliť záplavám najmä v júni a októbri na východe a severe Slovenska. Prekvapili nás aj zemetrasenia v oblasti Zálužia a Lúčok , kde bolo 4.4. zaznamenané stredne silné zemetrasenie, ktoré bolo najsilnejšie za posledných 17 rokov. Ďalšie zemetrasenie bolo v okolí Michaloviec.
Začiatkom apríla zasiahli Slovensko nočné mrazy, ktoré pripravili pestovateľov o väčšinu úrody ovocia. Pomrzli jablone, hrušky, slivky, marhule, broskyne a najviac čerešne. Okrem mrazov potrápilo farmárov a poľnohospodárov aj jarné sucho a jesenné dažde.
Pandémia COVID -19 na Slovensku
Vo februári zaviedlo Slovensko kvôli koronavírusu cestné kontroly na hraniciach a vláda zriadila krízový štáb. Dňa 6.3. PCR testy potvrdili prvý prípad človeka nakazeného koronavírusom na Slovensku. Test pozostával z výteru z hrdla a nosa. Bol ním 52 ročný pán z Kostolišťa na Záhorí. Postupne bolo ochorenie potvrdené aj u jeho manželky a syna, ktorý bol označený ako tzv. pacient nula. Práve od neho sa pán nakazil, nakoľko syn bol vo februári v Taliansku. Prvé nariadenia ohľadne koronakrízy ešte riešila dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho. Začalo sa obdobie nosenia rúšok, rukavíc vo vnútri i vonku a dezinfikovania. Rúška a dezinfekčné prostriedky boli zo začiatku nedostatkovým tovarom. Ľudia sa vynašli a rúška si šili z husto tkanej bavlnenej látky v dvoch vrstvách a na dezinfekciu používali aj alkohol riedený vodou. Zo začiatku sa dezinfikovalo takmer všetko, lebo nikto nevedel, kde a ako dlho vírus prežíva. Dopravcovia dezinfikovali autobusy aj vlaky, na uliciach lavičky, zábradlia... Pri stretnutiach boli odporučené dvojmetrové rozostupy a v obchodoch mohol byť na 15 metrov štvorcových jeden človek. Ľudia si nesmeli podávať ruky. Zriadené boli infolinky, kde ľudiadostávali potrebné informácie. Zrušené boli všetky spoločenské a športové akcie a zhromaždenia. Letiská a hranice boli zatvorené a strážené policajtami. Zrušená bola medzinárodná autobusová aj vlaková doprava. K lekárom a na úrady sa dalo dostať len po telefonickom dohovore. V nemocniciach boli zrušené takmer všetky plánované vyšetrenia a operácie. Všeobecní lekári rušili preventívne prehliadky a očkovania detí. Poskytovaná bola len akútna lekárska starostlivosť. Obmedzenia boli aj na pohreboch a svadbách, ktoré neskôr boli zakázané a na pohreboch mohli byť len blízki v počte 6 ľudí. Ulice sa postupne vyľudnili, všetci sa zdržiavali doma, žiaci mali dištančné vyučovanie a kto mohol, pracoval z domu. Von sa išlo len do prírody, ale len tam, kde nebolo veľa ľudí.
Od 12.3. krízový štáb dal zatvoriť všetky základné, materské, umelecké, stredné a vysoké školy, knižnice, divadlá, kiná, boli zrušené vystúpenia, zábavy. Bolo nakazených 21 ľudí. Zakázané boli návštevy stacionárov a domovov dôchodcov, V sobotu boli otvorené len potraviny, lekárne a drogérie. Zatvorené boli všetky zábavné centrá, lyžiarske strediská. Zo začiatku niektorí ľudia na Slovensku hrozbu koronavírusu nebrali vážne a vybrali sa ešte začiatkom marca na zájazdy na lyžovačku do Talianska. Počet nakazených však stúpal a od 16.3. sa zatvorili všetky reštaurácie, bary a krčmy a v krajine bol vyhlásený núdzový stav. Každý, kto bol v blízkom styku s nakazeným, musel ísť do 14 dňovej karantény. Postupne sa začali vracať do vlasti takmer všetci pracujúci a študenti, ktorí boli v zahraničí. Ich návrat koordinovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Týmto spôsobom sa na Slovensko vrátilo okolo 5000 našich občanov. Všetci museli ísť na 14 dní do karanténnych centier, ktoré zriadilo ministerstvo vnútra. Za nedodržanie povinnej karantény mohol dostať občan pokutu vo výške 1659 eur. Od 17.3. do 30.3. boli zatvorené všetky automobilky okrem žilinskej Kie, a nakazených bolo prvých 100 ľudí. Dňa 24.3. bolo 204 nakazených občanov a koncom marca začínali pribúdať aj vyliečení pacienti. V obchodoch boli určené nákupné hodiny od 9:00 do 12:00 hod len pre dôchodcov. Prvou obeťou ochorenia COVID-19 bol 60-ročný muž, ktorý zomrel 30.3. Dňa 1. apríla bolo už nakazených 400 ľudí a len 5 vyliečených. Počet chorých ľudí stále stúpal a 8.4. bolo nahlásených vyše 100 prípadov za jeden deň. Od tohto dňa až do 13.4. počas Veľkej noci vláda zaviedla v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu prvý raz v histórii Slovenska zákaz vychádzania. S týmto nesúhlasil šéf koaličnej SaS Richard Sulík. Zákaz vychádzania a následne policajné kontroly spôsobili dlhé kolóny na cestách. Od tejto chvíle sa začali spory medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom, ktoré sa ku koncu roka ešte vyostrili. Nákaza sa dostala do domu dôchodcov v Pezinku, kde za jeden deň zomrelo 5 dôchodcov. V dôsledku potvrdenia nákazy u Róma v Žehre, ktorý sa pohyboval vo viacerých lokalitách dolného Spiša, boli v karanténe tri osady v počte asi 6200 ľudí. Dozor nad dodržiavaním karanténnych opatrení a zásobovanie zaisťovali Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Zároveň pomáhali aj pri testovaní. V polovičke apríla počet nakazených presiahol 1000 a obetí bolo 11. Striktné pravidlá a opatrenia, ktoré boli prijaté na začiatku pandémie, udržali počet infikovaných osôb od jari do leta pod kontrolou. Uvoľňovanie opatrení Ústredný krízový štáb rozdelil do viacerých fáz. V prvej fáze 22. apríla sa otvorili obchody, športoviská a vonkajšie trhy. Na konci apríla bolo zaznamenaných 1396 nakazených, 524 vyliečených a 23 úmrtí. Do konca apríla sa otestovalo PCR testami takmer 100 tisíc ľudí. V máji počet chorých začal klesať a počet vyliečených stúpať a mali sme 28 úmrtí. Dňa 6.5. Ústredný krízový štáb schválil spojenie druhej a tretej fázy uvoľňovania. Boli otvorené všetky obchody, múzea, knižnice, ZOO za predpokladu, že návštevníci budú dodržiavať všetky opatrenia, čiže používanie rúška, rukavíc, dvojmetrové rozostupy a dezinfikovanie priestorov. Nákupné centrá zostali ešte zatvorené. V máji slovenskí vedci vynašli vakcínu na testovanie Covid 19. Koncom mája sme sa tešili, že sme nad pandémiou vyhrali. K 1. 5 bolo aktívnych infikovaných 775 ľudí a 31.5. už len 126 ľudí, a 1. 6. sa otvorili materské a základné školy, ale len od prvej po piatu triedu, ostatní žiaci sa do škôl vrátili 15.6., zrušené boli vyhradené hodiny v obchodoch pre dôchodcov, mohli sa konať akcie s väčším počtom ľudí, otvorili sa hranice. Dňa 14. 6. bol ukončený núdzový stav a 21. 6. posledná fáza uvoľňovania, otvorené boli obchody aj v nedeľu a otvorili sa aj obchodné centrá. V exteriéri sa nemuseli používať rúška. Posledný júnový týždeň veľa ľudí už vycestovalo na dovolenky, hlavne do Chorvátska. Bez platného testu sa dalo cestovať do 19 krajín v Európe. K 31.6. bolo 1687 nakazených, 28 úmrtí, 1466 vyliečených a viac ako 201 tisíc otestovaných ľudí PCR testami. Chorých na Covid 19 síce pribúdalo, ale len pomaly. Letné dovolenky, hlavne tie zahraničné a návrat pracujúcich z iných štátov spôsobili, že počet chorých začal zase pomerne dosť rýchlo stúpať. K 1. 7. bolo 206 aktívnych infikovaných ľudí a k 31.7. už 566 a 31.8. až 1478 aktívnych chorých ľudí. Slovensko na návrat pandémie nebolo vôbec pripravené. Od 4. 8. sme na Ukrajinu mohli ísť len s negatívnym PCR testom a 5.8. boli zatvorené 4 závody na Slovensku, kde bola zistená pozitivita u viacerých zamestnancov. V tento deň bolo od apríla najviac nakazených ľudí v jeden deň a od 10.8. za začalo hovoriť o druhej vlne koronavírusu. Od 26.8. Ukrajina zatvorila hranice s našou krajinou. K 31.8. bolo na Slovensku 3989 nakazených, 2511 vyliečených a 33 úmrtí. Od 1. 9. sa na mesiac zatvorili hranice s Maďarskom a Poľskom a hromadné podujatia bolo možné organizovať v interiéri len do 500 osôb v jednom momente a v exteriéri do 1000 osôb v jednom momente s rúškom na tvári. Dňa 3.9 bol zaznamenaných 137 nakazených ľudí za deň, čo bolo najviac od začiatku pandémie, na druhý deň ich bolo 226, ale bolo aj spravených najviac PCR testov za deň, a to 5947. Napriek zhoršujúcej situácii sa u nás otvorili všetky školy. Susedné Česko bolo od 14.9. rizikovou krajinou a každý, kto odtiaľ prišiel musel ísť do desať dňovej karantény. Od tohto dňa boli u nás zakázané všetky plesy, zábavy a stužkové a svadby mohli byť len do 100 ľudí s rúškami na tvári. Vysoké školy nový školský rok začali dištančným vyučovaním. Počet nakazených stúpal a k 30.9. sa nakazilo koronou 10938 ľudí, vyliečilo sa 4620 a 48 osôb zomrelo. V tento deň z 9170 PCR testov bolo odhalených až 797 chorých. Za celé obdobie pandémie bolo vykonaných 467021 PCR testov. Od 1.10. bol vyhlásený núdzový stav, nakoľko počty nakazených stúpali veľmi rýchlo. Slovensko bolo v druhej vlne na tom veľmi zle a malo viac prípadov ako Taliansko, ktoré bolo na tom zle v prvej vlne. Nikto nečakal, že to bude také zlé. Od 12.10. boli doma už aj stredoškoláci, zatvorené boli internáty, jazykové a umelecké školy, centrá voľného času a od 15.10. bol vyhlásený zákaz zhromažďovania, zákaz omší, hromadných podujatí, v reštauráciách bolo možné si jedlo dať zabaliť alebo zjesť vonku, čo sa týka športu pokračovali len najvyššie ligy, zatvorené boli fitnescentrá, kúpaliská, v obchodoch mohla byť 1 osoba na 15m štvorcových, určené boli znova nákupné hodiny pre dôchodcov v potravinách, drogériách a lekárňach, rúška boli povinné nosiť vonku aj vnútri a aj žiaci základných a materských škôl ich museli mať v triedach. Najviac ľudí sa nakazilo v Žilinskom a Prešovskom kraji, kde niektorí občania svadby a oslavy presunuli do susedných štátov Poľska a Maďarska, nakoľko tam sa mohlo na spomínaných akciách zúčastniť viac ľudí ako u nás. U nás to bolo už len 50 ľudí. Rekord, keď bolo za deň najviac odhalených nakazených ľudí, bol 24. október a bolo to 3042 osôb a vykonaných bolo 16 048 PCR testov. K 31.10. bolo nakazených až 59 946 ľudí a vyliečených bolo len 12 798. Úmrtí bolo 219 a nemocnice hlásili 1197 pacientov, z toho na jiske bolo 104 ľudí a na pľúcnej ventilácii 88 pacientov. Aktívne infikovaných bolo 46 929 občanov. V nemocniciach bolo málo personálu, nakoľko i pri dodržiavaní opatrení sa ich veľa nakazilo. Od tohto dňa až do 1.11. bol zákaz vychádzania. Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu boli v čase od 01.00 do 05.00 hod., a mimo tohto času sa výnimka vzťahovala: na testovanie, cesta do zamestnania, doprovod dieťaťa do školy, nákup v najbližších potravinách, lekárni, návšteva lekára, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, cesta na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt, pobyt v prírode (v okrese bydliska) alebo dojazd do bydliska. V októbri a novembri sa na Slovensku konalo celoplošné testovanie obyvateľov. Testovalo sa antigénovými testami (AG). Typ tohto testu je založený na stanovení bielkoviny, ktorá sa nachádza v obale vírusu. Sú citlivé v čase, keď je množstvo vírusu v sliznici nosa a hrdla najvyššie, t.j. 3-5 dní od nástupu prejavov ochorenia. Testovanie prebehlo v 4 fázach. Prvá fáza operácie bolo pilotné testovanie, ktoré prebehlo 23. až 25. 10. v okrese Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Otestovaných bolo 140 945 ľudí, z ktorých bolo 5594 pozitívnych. V druhej fáze sa konalo celoplošné testovanie, v ktorom sa testovalo na území celého Slovenska od 31.10. do 1.11.. Otestovaných bolo 3 625 332 ľudí , z ktorých 38 359 bolo pozitívnych. V tretej fáze sa testovalo 7. a 8. 11. v 45 okresoch, kde bola pozitivita vyššia ako 0,69% nakazených. Otestovaných bolo 1 837 464 ľudí , z ktorých 11 477 bolo pozitívnych. Vo štvrtej fáze sa testovanie konalo od 21.11 do 22.11. v 458 obciach a mestách, kde po poslednom testovaní bolo viac ako 1% pozitívnych prípadov. Otestovaných bolo 110 609 ľudí a 2501 bolo pozitívnych. Po celoslovenských testovaniach sa postupne dalo testovať AG testami na viacerých miestach Slovenska. Platným testom sa občan musel preukázať aj pri nástupe do práce. Pri testovaní pomáhala zdravotníkom aj armáda a dobrovoľníci. Tri kolá testovania stáli štát 30 miliónov eur. Po testovaní bol zrušený zákaz vychádzania, otvorené boli kostoly, divadlá, kiná, kapacita ich naplnenosti mohla byť len polovičná. Na plavárňach mohlo byť len najviac 6 ľudí, reštaurácie zostali zatvorené. Núdzový stav bol predĺžený o 45 dní. Osoby, ktoré prišli z iných krajín museli byť v 10 dňovej karanténe. Proti epidemiologickým opatreniam vlády i napriek zákazu hromadných akcií sa konal nepovolený protest futbalových fanúšikov tzv. ultras a priaznivcov politickej strany ĽSNS a 17.11. na 31. výročie Nežnej revolúcie sa konali protesty v Bratislave, ale aj v iných mestách. K 30.11. bolo u nás nakazených 107 183 ľudí, ktorých odhalili PCR testy, a 17 660 po vyšetrení AG testami. Vyliečených bolo 68 859 ich bolo vyliečených a 868 úmrtí. V nemocniciach bolo 1582 pacientov, z toho na Jiske 112 a na pľúcnej ventilácii 131. Počet nakazených v decembri začal stúpať neuveriteľnou rýchlosťou, nemocnice sa plnili chorými a zdravotníctvo pomaly, ale iste kolabovalo. Ľudia stáli v radoch na testy, pretože to bola pre nich záruka, že sa môžu aspoň na chvíľu stretnúť so svojimi blízkymi. Počas vianočných sviatkov vláda zaviedla miernejší lockdown. Proti tomu boli odborníci epidemiológovia a aj pani prezidentka Zuzana Čaputová. Obchody sa síce zavreli, ale neplatil zákaz cestovania po celom Slovensku, ani do zahraničia, ak občania mali platný test. Samozrejme za predpokladu platného negatívneho testu občania mohli tiež navštíviť aj kostoly a lyžiarske strediská. Ľudia sa mohli stretávať v rámci dvoch domácností, čiže si vytvorili tzv. bubliny. Na Štedrý deň 24.12. sa prišlo otestovať 18 443 ľudí PCR testom a 17 983 AG testom, čo bolo najviac od začiatku testovania. Dňa 26.12 dopoludnia dorazili na naše územie prvé dávky vakcíny (necelých 10 tisíc) a ešte v ten deň bol v nitrianskej nemocnici zaočkovaný prvý človek Slovenska, pán profesor Vladimír Krčméry. Epidemiológ Vladimír Krčméry bol najhlavnejším poradcom v Ústrednom krízovom štábe. Na druhý deň bola zaočkovaná pani prezidentka Zuzana Čaputová, minister zdravotníctva Marek Krajčí, hlavný hygienik Ján Mikas a ďalší členovia Konzília odborníkov. Ešte v tomto roku sa začalo očkovanie zdravotníkov v 4 nemocniciach. Po Vianociach sa začala u nás objavovať nová britská a česká mutácia Covidu 19. Tieto mutácie sa šírili jednoduchšie. Od 30.12. bol predĺžený núdzový stav o ďalších 40 dní. K 31.12. uvádzali štatistiky v našom štáte 184 508 nakazených ľudí, ktorí boli na PCR testoch, 101 366 nakazených, ktorí boli na AG testoch, 127 190 ľudí už bolo vyliečených a 2250 zomrelo.. V nemocniciach bolo 2650 pacientov, z toho na Jiske 198 a na pľúcnej ventilácii 226 pacientov. Tento nápor nemocnice už pomaly prestávali zvládať. Do štatistík neboli započítané výsledky z celoslovenského testovania. K 31.12. na Slovensku vďaka pandémii zomrelo najviac ľudí od 2. sv. vojny. Veľa ľudí sa počas pandémie začalo venovať záhradkárčeniu a vzrástol záujem o on-line nákupy. Svadby počas núdzového stavu sa mohli konať v počte 10 ľudí a s rúškami na tvári. Jedným z najväčších problémov, ktorý komplikoval boj s koronavírusom, boli konšpirátori a šíritelia hoaxov. Podsúvali pomocou internetu rôzne nepravdy o víruse, čím podkopávali dôveru ľudí vo vedu. Tieto nepravdy sa šírili aj o vakcinácii.
Bratislavský kraj
Naša obec patrí do Bratislavského kraja a Malackého okresu. Parlamentná účasť za Bratislavský kraj bola 73% a v okrese Malacky 68,80%, čo bola najvyššia účasť zo záhorských okresov.
Koronakríza
Prvým pacientom na Slovensku bol občan zo Záhoria, a tak kraj a hlavne okres boli od začiatku pandémie v strehu. Hneď zasadal krízový štáb, ktorý vyzval kompetentných, aby zrušili návštevy v nemocniciach, v domovoch dôchodcov, aby dodržiavali bezpečnostné a hygienické nariadenia a postupne boli zatvorené škôlky, školy. Tieto opatrenia boli najprv len v Malackách, postupne sa rozšírili do celého okresu a kraja. Dňa 14.3. prišla správa aj z Veľkých Levár, že sa tu nachádza infikovaná osoba. Tá však medzitým odišla do zahraničia a nikoho nestihla nakaziť. Pre obyvateľov Záhoria bolo v prvej vlne zriadené odberné miesto vonku v areáli nemocnice Malacky, kde sa mohli dať otestovať PCR testami. Výsledky prišli sms správou alebo mailom. Na obder sa dalo prísť pešo bez rezervácie, alebo autom vo vopred zarezervovanom termíne. Jeden test stál 70 eur, ale ak bol testovaný v styku s infikovaným, za test neplatil. V druhej vlne koronakrízy sa Slovensko rozdelilo na červený, oranžový a zelený semafor. Červený bol najhorší. Sem patrili okresy, v ktorých bolo najviac chorých. Zo začiatku bola Bratislava v červenom a okres Malacky v oranžovom, takže naša obec sa riadila podľa pokynov v oranžovom semafore. Štatistický úrad postupne začal udávať počet nakazených aj za kraje, okresy a dediny. Za dediny len do 4. 12. 2020. Potom pre nápor nakazených obce zo štatistiky vyradil a ostali len okresy, kraje a celé Slovensko. Náš kraj mal začiatkom októbra 3076 nakazených. K 31.10. ich už bolo 6421, z toho 514 v Malackom okrese. K 31.11. sa počet nakazených zvýšil na 10143, z toho v okrese na 868 ľudí a k 31.12. bolo infikovaných v kraji už 19850 ľudí a v okrese 1914 ľudí. Z týchto čísiel je vidieť, ako rýchlo stúpali počty nakazených v kraji a v okrese. Od 11.11. mali ľudia možnosť da dať otestovať AG testami bezplatne okrem Bratislavy aj v Malackách. Do štatistiky však neboli započítavaní tí infikovaní, ktorí boli odhalení AG testami. Bratislavský kraj okrem koronakrízy bojoval aj proti premnoženiu komárov aplikáciou biologického prípravku na zabránenie vyliahnutia komárov látkou BTI, ktorá je neškodná pre včely a iný hmyz. Veľmi to nepomohlo, lebo veľa liahnísk bolo neobjavených, alebo nedostupných. Niektoré dediny volili aj chemický postrek, ale ten vydržal len dva tri dni a potom sa vyliahli zase nové komáre.
Obec
Tak ako celý svet, aj naša obec žila v tomto roku hlavne koronakrízou. Nebolo to ľahké obdobie. Parlamentné voľby sa konali 29.2.. Prvýkrát sme mali v obci až tri okrsky. Jeden okrsok bol na obecnom úrade a dva v základnej škole. Právo voliť malo2774 voličov a možnosť voliť využilo 1970 voličov, čo bolo 71,01%. V našej obci vyhrala strana OĽANO, druhý bol Smer a tretia Sme rodina.
Na základe odborného posúdenia bola obec prinútená odstrániť veľkú lipu pred kostolom. Strom bol z väčšej časti už odumretý, a preto bol nebezpečný.
Okrem boja proti Covidu aj naša obec počas letného obdobia bojovala proti komárom, ktorých vďaka májovým dažďom bolo veľmi veľa.
Od júna sa začalo Sčítavanie obyvateľov, domov a bytov na Slovensku.
V auguste firma FCC Zohor, s.r.o. (bývala A.S.A.) doručila na obecný úrad návrh na rozšírenie kapacity skládky odpadov na odpad, ktorý nie je nebezpečný. Občania Zohora i okolitých obcí boli proti tomuto návrhu, nakoľko mali obavy o svoje zdravie i zdravie svojich detí. Na protest bola spísaná petícia , ktorú splnomocnená zástupkyňa Martina Garaiová (Miznerovou), občianka Zohora doručila na Obecný úrad Zohor a na Ministerstvo životného prostredia. Petíciu podpísalo 1503 ľudí, z toho 1014 boli Zohorčania. Nesúhlasné stanovisko dala aj obec Zohor a Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja. Spoločne s občanmi požadovali od ministra životného prostredia, pána Jána Budaja, aby rozšírenie nepovolil. Následne sa konalo stretnutie starostu Martina Zálesňáka a poslancov so zástupcami FCC Zohor na obecnom úrade. O problémoch zohorskej skládky informovala televízia a tlač. Obec sa rozhodla na vlastné náklady vypracovať rozbor zemín, vody a ovzdušia v blízkosti skládky a obydlí obce.
V dňoch 21.9. až 23. 9. mohli občania zaplatiť v kultúrnom dome daň z nehnuteľnosti, daň za psa, komunálny odpad, cintorínsky poplatok a stočné.
V posledných dňoch roka 2019 bol do poštových schránok distribuovaný obecný kalendár na rok 2020, v ktorom dominovali staré fotografie Zohora. Kalendár autorov Jozefa Gerthofera a Juraja Štefanoviča sa zúčastnil súťaže o Najkrajší stolový kalendár na Slovensku za rok 2020 a skončil na treťom mieste. V tomto roku sa naši občania zapojili do zbierky na pomoc nášmu spoluobčanovi Tiborovi Švabenskému, ktorý kvôli chorobe ALS zostal takmer zo dňa na deň odkázaný na pomoc svojich najbližších. Vďaka vyzbieraným peniazom mohol odcestovať na Ukrajinu, kde mu bola aplikovaná liečba kmeňovými bunkami.
Občania a žiaci základnej školy sa zapojili do celoslovenskej akcie „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok,“ čím potešili seniorov v našom stacionári , ale aj v iných domovoch dôchodcov. Krabičky obsahovali niečo voňavé, sladké, slané, teplé, niečo na zábavu a niečo na pamiatku.
Koncom roka bola udelená Cena obce pani Zuzane Mackovičovej, Občianskemu združeniu Roconaba a pedagogickým zamestnancom Základnej školy Albína Brunovského. Cena starostu bola udelená Alexandre Rexovej a detskej hudobnej skupine Vega. Oficiálne odovzdanie cien sa kvôli koronavírusu v tomto roku neuskutočnilo.
Cez aplikácie v mobile si od tohto roku môžu naši občania vypočuť správy obecného rozhlasu a oznámenia o vývoze odpadu.
V roku 2020 vyšli len 4 čísla Zohorského hlasu. Šéfredaktorkou bola pani Jana Ščepánková, zástupcom Juraj Štefanovič a redaktormi Jana Cabadajová, Eva Bodorová, Zuzana Filipová a Juraj Mackovič. V tomto roku sme sa rozlúčili redaktorkou pani Teréziou Didákovou.
Samospráva
V tomto roku zasadalo obecné zastupiteľstvo šesťkrát. Počas roka zasadali komisie: komisia finančná, sociálnych vecí a zdravotníctva sedemkrát, komisia výstavby, životného prostredia a územného plánovania desaťkrát, komisia vzdelávania a športu sedemkrát, komisia kultúrna šesťkrát a komisia výberová štyrikrát.
Hlavným kontrolórom obce bola vo voľbách opäť zvolená Ing. Magdaléna Gregerová.
K 31. decembru mala obec príjmy 4.417 577,16 eur a výdavky 3.157 311,32 eur, hospodárenie obce bolo +1.260 265,84 eur. Zostatok rezervného fondu bol 978 852,95 eur. Obec z rozpočtových grantov a transferov získala 1 668 999,56 eur a v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID 19 ešte 6 548,48 eur.
Obec v čase pandémie
Starosta obce hneď, ako sa objavil prvý prípad ochorenia na Covid-19, zvolal na 8.3. krízový štáb obce Zohor v zložení: predseda – Bc. Martin Zálesňák, podpredseda – Mgr. Gabriela Kafková, tajomník – Zuzana Filipová, členovia - Mgr. Marek Granec, Ing. Ján Polakovič, Juraj Štefanovič v spolupráci s riaditeľkami materskej a základnej školy, ktorý vydal všetky potrebné nariadenia. Na druhý deň 9.3. už krízový štáb nariadil od 10.3. do 16.3 zatvoriť škôlku, školu, telocvičňu so všetkými športovými aktivitami a knižnicu. Všetci sme boli v strehu, lebo prvý nakazený človek na Slovensku pracoval v susednej obci vo Vysokej pri Morave a mohol byť v kontakte s našimi občanmi, ktorí tam tiež pracovali. Od 16.3. bol vyhlásený núdzový stav a k uvedeným zatvoreným inštitúciám pribudli kostol, stacionár, multifunkčné ihrisko, tlačiareň, obecný a poštový úrad fungovali len v obmedzenom režime. Prestali sa variť obedy pre dôchodcov a reštaurácie boli zatvorené. Zrušili sa všetky kultúrne a športové akcie a zostali otvorené len potraviny, lekáreň, pekáreň, drogéria, dodržiavať sa museli dvojmetrové rozostupy, nosenie rúška vonku i vnútri a dezinfekcia rúk. Problém nastal s nedostatkom rúšok, a preto ich obec v spolupráci s Miestnym spolkom Červeného kríža začali šiť pre všetkých seniorov. Začala ich do poštových schránok distribuovať postupne od najstarších. Obec sa postarala aj o samostatne žijúcich dôchodcov a zabezpečila im donášku základných potravín a liekov. Zabezpečila dezinfekciu verejných priestorov a budov. Všetky opatrenia, ktoré vydával štát, sa denne vyhlasovali verejným rozhlasom a boli zverejňované aj na webovej stránke obce. V susednej obci vo Vysokej pri Morave bol nahlásený 12.3 nakazený občan, a tak sme boli znova v pohotovosti. Od 4. 5. sa pomaly začalo uvoľňovanie a otvorený bol obecný úrad a denný bar Margit začal znovu variť obedy pre dôchodcov. Na Deň detí sa do škôlky a do školy na 1. stupeň vrátili takmer všetky deti a otvorený bol aj ŠKD. Prvý nakazený občan v našej dedine bol zaznamenaný už v čase, keď sa začalo s uvoľňovaním. Bolo to 27.6. a bola to žena. K 31.8. boli v Zohore nakazené 2 ženy. V septembri sa žiaci po prázdninách vrátili do škôl a prvý stupeň sa učil až do konca roka a druhý do 9.11. K 30.9 bolo v Zohore nakazených 5 ľudí (4 ženy, 1 muž). Tak, ako všade aj u nás počet nakazených od septembra stúpal. K 31.10. to bolo 15 ľudí (10 ženy a 5 muži). Celoslovenské testovanie sa v obci konalo v sobotu 31.10. a v nedeľu 1.11. v čase od 7:00 do 22:00 hod. antigénovými testami. V obci boli zriadené tri odberné miesta a to pred obecným úradom, na multifunkčnom ihrisku a v kultúrnom dome. Testovanie prebiehalo vo vonkajších priestoroch a ujalo sa ho 31 dobrovoľníkov. Zdravotníci – MUDr. Zuzana Šimoníková, MUDr. Miriam Danková, Rebeca Brauneckerová, Zuzana Vachálková, Veronika Cuperová, Jana Sirotová, Monika Kovárová a Kristína Kovárová. Nezdravotníci – Miroslav Sucha, Natália a Karolína Sirotové, administratíva – Zuzana Filipová, Hana Slobodová, Ivan Mackovič, Karolína Labošová, Zuzana Krebsová, Nina Ondračková, hasiči – Martin Havlín, Branislav Benkovič ml., Branislav Benkovič st., František Ort, Marek Stopko a Sofia Stopková. Otestovať sa prišlo 2451 občanov a 7 ľudí bolo pozitívnych. Testovanie bolo dobrovoľné pre občanov od 10 rokov. Pri testovaní bola pozitívna aj osoba, ktorá pracovala v základnej škole, a preto bola prevádzka školy prerušená do 9.11. Do školy sa však už vrátili len žiaci 1. stupňa. Počet infikovaných stúpal a k 31.11. bolo nakazených 21 občanov (12 ženy, 8 muži a 1 dieťa). Dňa 4.12. mala naša obec 24 nakazených (13 ženy, 10 muži a 1 dieťa). Od tohto dátumu už štatistiky nestíhali registrovať počet nakazených v obciach, pretože ich bolo veľa. Takže, koľko ľudí bolo v našej dedine nakazených k 31.12., sa už nedalo zistiť. Prvú obeť korony Zohor zaevidovali 28.12.
Kultúra
Dobrá novina sa konala v Zohore 6.1. a zapojilo sa do nej 28 koledníkov, ktorí boli rozdelení do 4 skupín a navštívili 51 domácností. Podarilo sa im vyzbierať 1806 eur, ktoré poputovali do chudobných štátov na zlepšenie ich života.
Miestny spolok Červeného kríža pozval 12.1. do kultúrneho domu divadelníkov z Kuchyne. Predstavili sa hrou Strašidlá a výnos z ich predstavenia darovali na dobrovoľnícku činnosť tohto spolku.
V sobotu 18.1. sa konal v kultúrnom dome obecný karneval, ktorý už dlhé roky robí základná škola.
Výročný 10. ročník muzikantského plesu, ktorého usporiadateľom je dychová hudba Záhorienka pod vedením Jaroslava Fišera, sa konal 24.1. v kultúrnom dome. Prvé dva ročníky sa konali v Stupave, ostatné u nás v Zohore. Program bol bohatý. Vo vestibule návštevníkov privítala ľudová hudba Dudíci a štamperlík na dobrú náladu. Konferencierkou bola Alena Rapáčová, ktorá spolu s kapelníkom pánom Fišerom ples slávnostne otvorila. V programe vystúpil folklórny súbor Lábjan zo susednej obce Láb, spevom spríjemnili ples Mužáci z Lanžhota, do tanca vyhrávali dychová hudba Frištácka javořina zo Zlína, Záhorienka, Kumpánoví muzikanti, súrodenci Baťkoví a Borovienka. Pri večeri vyhrávala kapela Polák Band zo Stupavy, nechýbala bohatá tombola a tradičná súťaž Spíva ceuá sál, ktorú vyhrali Zohorčania. Tohtoročný ples spríjemnila hudobná skupina Mariachi bez hraníc, ktorá sa predstavila s tradičnými mexickými piesňami.
Dňa 25.1. pokračovalo fašiangové veselie karnevalom na ľade. Podmienkou vstupu na ľad bola maska. Záujem bol veľký, hlavne u detí. O zábavu sa postrali manželia Štefanovičovci a organizátori Ivan Samochin, Jaroslav Neradovič, Marek Fumač a Branislav Mackovič, ktorí pre masky pripravili rôzne súťaže a sladké odmeny.
Súkromná umelecká škola v Lozorne, ktorá pôsobí v základnej škole usporiadala 27.1. v kultúrnom dome koncert a výstavu výtvarných diel zohorských žiakov.
Zábavný program pre deti Hanka a Murko sa konal 15.2. v kultúrnom dome. Vystúpenie bolo určené hlavne pre menšie deti. Veľa sa spievalo a tancovalo. Záujem bol veľký a sála plná.
Záver fašiangového obdobia a pochovávanie base bolo v tomto roku posledné kultúrne podujatie. Krojovaný fašang sa konal 22.2. v priestoroch kultúrneho domu. Vo vestibule návštevníkov vítali Heligonkári z Myjavy a pohárik tvrdého na rozohriatie. V programe vystúpila folklórna skupiny Gymnik a do tanca hrala dychová hudba Skaličané a country kapela Lofoši. Nechýbalo vyhodnotenie masiek, tombola a kvetinový tanec. Potom prišiel rad na pochovávanie basy. Úlohu pána farára si zahral Jakub Badrna.
Od 10.3 boli zrušené všetky akcie, ktoré boli naplánované až do konca roka. Nekonal sa Svätomargitský jarmok, divadelná premiéra novej hry divadla Šáchor, burzy Motýlika a knižnice, plánované koncerty pre deti, krajská súťaž ľudových rozprávačov Konc jak živé, veľkonočné posedenie, farský ples, obecná oslava MDD, cibuľové hody, stretnutie dôchodcov, vianočné trhy. Výnimkou bol 5. ročník Zohor včera a dnes, ktorý usporiadalo Občianske združenie Zohor včera a dnes. Konal sa 29.8. za prísnych hygienických opatrení. Venovaný bol kostolu, a to hlavne strešnej časti kostola a kostolným zvonom. Pred kostolom bola výstava fotografií strešnej časti kostola od Davida Mackoviča. Pán farár Miroslav Komorný, Jozef Pavlásek a Miroslav Dudek prítomných informovali o oprave krovov strechy kostola. Ďalším artefaktom, ktorému sa tento ročník venoval, bola oprava sochy sv. Vendelína na križovatke ulíc Poľná a Lozornianska. Táto socha v obci stojí už 179 rokov, čiže od roku 1841. O tom, kto dal sochu postaviť, nie je známe. Výklad k oprave podal reštaurátor Mgr. Art. Peter Gregvorek a informácie o soche podala pani Žofia Fórová. Posledným objektom boli priestory kultúrneho domu, ktorým návštevníkov sprevádzala pani Ľudmila Zálesňáková. Vo večerných hodinách bolo pripravené malé posedenie pri muzike.
Dňa 19.9. sa uskutočnil pietny akt pri pomníku padlých amerických vojakov za účasti veľvyslankyne Spojených štátov amerických na Slovensku, pani Bridget Brink a ďalších pozvaných hostí. Pomník bol uvedení do užívania po jeho obnove.
Občianske združenie Veterány EU v spolupráci s MAS Dolné Záhorie a obcami Zohor, Vysoká pri Morave a Záhorská Ves zorganizovalo 26.9. podujatie „Záhorácky expres,“ jazdu motorovým vlakom - lokajkou z Bratislavy do Záhorskej Vsi. Upršané počasie a strach z korony zapríčinili veľmi malú účasť. Na železničných staniciach bol pripravený kultúrny program a malé občerstvenie. U nás vyhrávala kapela Polák Band.
Bučové slávnosci sa v tomto roku na podnet pani Simony MIklošovičovej a za pomoci Jany Ščepánkovej a Bibiany Štefanovičovej preniesli do online priestoru a konali sa od 17.10. do 25.10.
Boli vytvorené dve kategórie, a to vyrezávaná buča jednotlivci a skupiny. Záujem bol veľký. Do súťaže sa zapojilo 62 detí a 18 tried. Všetky vyrezávané buče a skupinové práce si mohli ľudia pozrieť a ohodnotiť ich laikom na facebookovejstránke miestnej ľudovej knižnice. Kto ich mal najviac, zvíťazil. Ceny dostali všetci účastníci Bučových slávnoscí priamo do svojich domovov. Takže zvíťazili všetci. Podobným spôsobom sa konala aj Strašidelná škola.
Jednota dôchodcov si 11.11. o 11. hodine pripomenula položením kytice 102. výročia ukončenia 1.sv. vojny pri pomníku padlých.
Tento rok sa Mikuláš aj so sprievodom 5.12. vybral do ulíc našej dediny, kde obdarúval deti. Vďaka obetavým členom Občianskeho združenia A proč né? bol v Zohore Mikuláš a aj rozžiarený vianočný stromček aj počas korony.
Senior Zohor
V stacionári nový rok privítali oslavou a fašiangové obdobie si spestrili pečením šišiek. Od 6. 3. až do konca roka sa do stacionáru nedostal nikto okrem zamestnancov. Seniorov nemohli navštíviť ani rodinní príslušníci. Nepomohol ani negatívny test. Zamestnanci každý deň dezinfikovali všetky povrchy a pomocou žiaričov vyžarovali miestnosti. Informovali seniorov o tom, čo sa deje vonku a snažili sa ich upokojiť. Zamestnanci mali zbalené základné veci, ak by sa stalo, že by bol niekto pozitívny a oni by museli zostať v stacionári. Keďže obec pre dôchodcov prestala variť, museli sa postarať aj o stravu pre svojich klientov. Po miernom uvoľnení si všetci vydýchli, že to prežili. Po prekonaní prvej vlny a po nástupe detí do škôlky, školy a ŠKD prichádzali do stacionáru pomocou modernej techniky videá a rôzne úlohy od detí a žiakov, ktoré museli babky vypracovať. Pred Vianocami prišla medzi nich pani Zuzana Mackovičová s nápadmi na vianočné dekorácie. Všetci v stacionári sa museli pravidelne testovať. V stacionári boli v tomto roku len ženy.
Miestna ľudová knižnica (MĽK)
MĽK mala v tomto roku 353 čitateľov, z toho 163 detí. Do knižného fondu bolo zapísaných 644 nových titulov, z toho 249 bolo získaných darom a 162 kníh bolo zakúpených z dotácie v sume 2000 eur z Fondu pre umenie. Z rozpočtu obce bolo vyčlenených 1500 eur. Za tieto peniaze sa zakúpilo 233 kníh. Vyradených bolo 553 kníh. K 31.12. sa v knižnici nachádzalo 16 216 knižných jednotiek. Počas roka knižnica stihla pripraviť pre čitateľov 34 podujatí. Boli to hlavne stretnutia žiakov zo ŠKD. Na exkurziu prišli všetky triedy z materskej školy a triedy z 1. stupňa základnej školy, ďalej to boli dve stretnutia s deťmi z výtvarného krúžku Materinka, ktorý pracuje v škôlke. Od 9. 3., keď bola knižnica zatvorená, bola vykonaná revízia knižného fondu. Knižnica bola znovu otvorená 20.5. V októbri v spolupráci v hudobnou skupinou Vega usporiadala online Bučový festival. Knižnice patrili medzi prvé inštitúcie, ktoré sa pri korone zatvorili. Vrátené knihy po otvorení knižníc museli byť 7 dní v karanténe, až potom sa mohli znova požičať.
Farnosť
Koronavírus zasiahol aj činnosť našej farnosti. Neviem, či sa nájde niekto v dedine, kto by si pamätal, že počas Veľkej noci bol zatvorený kostol a počas Vianoc sa dostal dnu len určitý počet ľudí. Pohreby sa konali v počte 6 ľudí, a aj svadby sa rušili. Počas krátkeho uvoľnenia s prísnymi opatreniami oslávil náš pán farár Miroslav Komorný kňazské jubileum. Na svätej omši poďakoval za milosť kňazstva, ktorú mu udelil pred 20-timi rokmi v Bratislave trnavský arcibiskup Ján Sokol. Pán farár slúžil slávnostnú omšu spolu s kňazmi z okolitých dedín. Popriať mu prišli aj naši veriaci. Pred kostolom bolo pripravené malé občerstvenie. Prvé sväté prijímanie sa konalo 27.9. a 4.10.
Jednota dôchodcov Zohor
Dňa 5.2. sa v kultúrnom dome zišli dôchodci na výročnej členskej schôdzi. Hlavnou témou bolo zhodnotenia aktivít a hospodárenia za rok 2019 a plán na rok 2020, ktorý bol bohatý. Stihli však len veľmi málo z toho, čo si naplánovali. Zúčastnili sa na žolíkového turnaja v Sološnici, ženského chmatu vo Vysokej pri Morave, fašiangového posedenia v klube. Počas uvoľnenia sa v júni sa stretli pri káve a čaji a usporiadali opekačku. Od marca až do konca roka bol klub dôchodcov zatvorený.
Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ)
Hasiči sa v tomto roku venovali zveľaďovaniu svojich priestorov. Zrekonštruovali garáže. Vo februári mali výročnú členskú schôdzu. Absolvovali školenia v rámci radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, školenie, ako používať automatický externý defibrilátor (AED), ktorého používanie hasičmi bolo spustené 12.3. Po viacdňových jesenných dažďoch hasiči pomáhali pri odčerpávaní vody z domov, pozemkov a na uliciach Dolnej, Bratislavskej a v novej časti Roviny. Pomáhali aj pri celoslovenskom testovaní v našej obci. Prácu požiarnika ukázali žiakom v ŠKD. Počas korony vyhlásili detskú výtvarnú súťaž online s témou „Práca hasičov v dnešnej ťažkej dobe.“ Zo všetkých akcií, ktoré mali v pláne, sa im podarilo postaviť máj a uskutočniť jednu brigádu. O ich zásahoch pri požiaroch sa píše v sekcii Kriminalita.
Materské centrum Motýlik (Mc Motýlik)
Mc Motýlik je nezisková organizácia, ktorá funguje na základe dobrovoľnosti jednotlivých členov. Vedúcou bola pani Jana Horváthová a centrum malo 51 členov, ktorí mali k dispozícií herňu na Dolnej ulici 15 a ihrisko na Obchodnej 7. Pre deti a rodičov pripravujú rôzne aktivity, kurzy cvičenia a spoločné posedenia. Členský príspevok na rok je 20 eur. Vo februári usporiadali na ihrisku brigádu a počas mierneho uvoľnenia 10.6. blší trh a swap , čo je výmenný obchod. Poobede sa konal koncert speváčky Mie za prísnych bezpečnostných opatrení. Koncertu sa mohlo zúčastniť len 70 ľudí.
Miestny spolok Červeného kríža v Zohore
Červený kríž usporiadal za prísnych hygienických podmienok 19.6. v kultúrnom dome darovanie krvi. Záujem bol veľký a prišlo viac ako 50 darcov. Mnoho bolo takých, ktorí prišli krv darovať prvýkrát.
Občianske združenie Zohorské ozveny (OZZO)
Výročná členská schôdza tohto združenia sa konala 10.1. Po nej 22.2. usporiadali členovia 12. Krojovaný fašiang.
Folklórny súbor Zóhran
je členom OZZO. Počas tohto roka stihol uskutočniť folklórnu zabíjačku, vo Vištuku sa zúčastnili mladí folkloristi na krojovanom fašiangu, pomáhali pri príprave nášho fašiangu, teoretické a praktické skúsenosti zbierali na Myjave, v Záhorskej Vsi na letnom sústredení, vystupovali v Lábe na Lábskom krojovanom dni a rok zakončili už v septembri vystúpením na svadbe Šimekovcov, kde čepčili nevestu Danku, členku súboru.
Posledný augustový týždeň sa konal v priestoroch kultúrneho domu tanečný tábor Detskej folklórnej skupiny Zóhranek. Prihlásilo sa 11 detí. Tábor viedla vedúca súboru Kristína Macháňkovová (Greliková).
Slovenský spolok rybárov Zohor
Výročná členská schôdza rybárov sa uskutočnila 11.2. Počas roka prebehlo zarybnenie zohorských revírov ostriežom a kaprom. Dňa 29.8. sa konala na Lábskom jazere brigáda.
Poľovnícke združenie Havran
Predseda Poľovníckeho združenia Ing. Tibor Veselý pozval 19.9. na zhromaždenie vlastníkov poľovných pozemkov do kultúrneho domu. Predmetom zhromaždenia bolo vyplatenie nájomného vlastníkom poľovných pozemkov za ich užívanie Poľovným združením Havran za obdobie rokov 2011 – 2020.
Školstvo šk. rok 2019/2020
Základná škola
V tomto roku sa konalo výberové konanie na post riaditeľa školy. Vyhrala ho Mgr. Ľubica Štefanovičová a zástupkyňou sa stala pani učiteľka Andrea Hubeková. Do školy nastúpilo 318 žiakov, z toho bolo 34 prvákov. Otvorených bolo 17 tried. Deviataci boli len 1 trieda. Venovalo sa im 42 zamestnancov školy. Školu ukončilo 315 žiakov, z toho 36 odišlo na stredné školy. Dňa 16.9. 2019 navštívila školu najznámejšia tenistka Slovenska, ale aj sveta Dominika Cibulková. Dominika spolupracovala s tenisovou akadémiou v Stupave a do školy prišla hľadať nové tenisové nádeje. Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníkov sa konalo 20. 11. 2019. Monitorovaných bolo 47 žiakov zo slovenského jazyka a matematiky. Úspešnosť v slovenčine mali naši 67,0% (celoslovenský priemer bol 64,8 %) a v matematike 65,1% (63,4%,). Žiakom, ktorí potrebujú pri výučbe pomoc sa venoval špeciálny pedagóg a 2 asistentky.
Škola počas korony
K zatvoreniu školy prišlo náhle 10.3. bez možnosti nejakej prípravy na jeden týždeň, škola však zostala zavretá až do 1.6. ,keď nastúpil len 1. stupeň a ŠKD. Druhý stupeň sa vrátil až 22.6., ale vždy len 2 triedy, aby odovzdali učebnice a 23.6. bola krátka rozlúčka s deviatakmi. Zo začiatku prebiehala komunikácia učiteľov so žiakmi a rodičmi cez internetovú žiacku knižku, ale táto forma bola nedostačujúca. S nápadom využiť online konferencie prišiel pán Juraj Mackovič, ktorý pracoval vo firme Cisco Webex, ktorá sa touto formou komunikácie zaoberala.
Zo začiatku musela škola riešiť zopár úvodných prekážok pri online výučbe, väčšinou to boli problémy technického rázu. Všetko sa však zvládlo a do online výučby sa po Veľkej noci zapojilo asi 90% žiakov. S ostatnými žiakmi boli učitelia v kontakte inou formou vzdelávania.
Školský klub detí(ŠKD)
Počas školského roka pracoval pri základnej škole aj ŠKD pre žiakov 1. – 4. ročníka. Boli otvorené 4 triedy. Žiakom sa venovali štyri vychovávateľky, vedúcou bola Erika Dinušová. Počas obdobia, keď bola škola zatvorená, deťom posielali rôzne úlohy a súťaže, aby aspoň na chvíľu odbremenili rodičov od ich rodičovskej povinnosti. Prvé dva prázdninové týždne žiaci 1. stupňa mohli navštevovať letný školský klub detí. Záujem bol veľký a otvorené boli až dve oddelenia.
Materská škola
V tomto školskom roku v materskej škole prišlo k zmene na vedúcej pozícii. Nová riaditeľka bola zvolená v tajnom hlasovaní až na druhý pokus. Po voľbách sa novou riaditeľkou stala Mgr. Ľubica Mikušová. Do škôlky nastúpilo 143 detí a otvorených bolo 7 tried, v ktorých vyučovalo 14 pedagógov. Počas roka pripravili pre deti 27 akcií. Deti možnosť navštevovať 5 krúžkov. Panie učiteľky pri svojej práci mali možnosť využívať dve interaktívne tabule. Zúčastnili sa obecných akcií, kde vystupovali s kultúrnym programom. Tak ako škola aj škôlka bola od 10.3. do 1.6. zatvorená. Po vrátení detí do škôlky, pripravili pre predškolákov rozlúčku so škôlkou. Aj MŠ počas mimoriadnej situácie, keď bola zatvorené pokračovala vo vzdelávaní u predškolákov a starších detí dištančnou formou.
Pre materskú a základnú školu v školskej jedálni pripravovalo osem kucháriek obedy. Vedúcou bola Sylvia Dudeková.
Šport
Dňa 14.2 sa ukončila prevádzka klziska kvôli otepľovaniu. V auguste pribudli na multifunkčnom ihrisku nové športové atrakcie v podobe stolnotenisového a šachového stola a basketbalového koša.
Náš občan Ján Orth sa umiestnil na 11. mieste na bežeckých pretekoch „Vnorovská desiatka.“
Štefanský hokejový turnaj, sa pre nepriazeň počasie presunul na 11.1. a zúčastnili sa ho 4 zohorské družstvá. Prvé miesto si vybojovalo mužstvo Apoštoli pod vedením Lukáša Šenkára, druhé miesto tím Roconaba, tretie Včely a štvrté Roxori.
Dňa 11. 7. sa v Zohore konala cyklistická časovka dvojíc, ktorú organizoval Slovenský zväz cyklistiky,cykloklub Falange a naša obec. Do bojov sa zapojil aj náš občan Juraj Mackovič s kamarátom Robertom Bujnom, starostom obce Kuchyňa.
Dňa 8.8. sa konal turnaj v plážovom volejbale na ihrisku na Školskej ulici. Turnaja sa zúčastnilo 28 súťažiacich, ktorí vytvorili 14 dvojíc v 4 skupinách. Hráči boli domáci aj z okolia. Dvojice boli vytvorené náhodne losovaním. Prvé miesto si vybojovali hráči Erik Fabó a Darčia Kašariková.
Hokejbal
Žiacke hokejbalové mužstvá hrali v Moravskej hokejbalovej lige (MHL). Tá bola kvôli koronakríze ukončená skôr. Muži hrali v Zohorskej hokejbalovej lige (ZHBL), ktorá bola ukončená v júni. V sezóne 2019/2020 v ZHBL skončili muži na 8. mieste a v MHL skončili starší žiaci na 4. mieste, mladší na 3. mieste a prípravka a mini prípravka skončila bez umiestnenia. Začiatok sezóny 2020/2021 znova ovplyvnila koronakríza a odohrali sa len prvé zápasy.
V sobotu 29.8. sa konal tradičný Zohorský hokejbalový turnaj. Zúčastnilo sa ho 5 zohorských mužstiev a víťazom sa stalo družstvo Roconaba seniori.
Muži sa 6.9. zúčastnili v bratislavskej Vrakuni turnaja Memoriál Emila Valka, ktorý vyhrali, a na turnaji Winners Summer cup skončili z 20 mužstiev na 12. mieste. Aj žiaci sa počas roka zúčastňovali rôznych turnajov a priateľských zápasov, kde zbierali cenné skúsenosti.
Do slovenského tréningového kempu, ktorý sa konal v Žiline, sa tento rok dostali v kategórii U18 ako náhradník Richard Prieložný a v kategórii U16 David Rábek, Kristián Frank, Filip Gerhofer a Jakub Slezák a ako náhradník Kristián Rascak.
Trénermi našich hokejbalistov boli: Milan Krebs, Pavol Kovár, Juraj Šteffek – prípravka, Roman Búrik, Peter Varkonda, David Gerthofer – žiaci a Ivan Samochin, Tomáš Frank a Marián Komínek – muži.
FC Zohor – futbal
V tomto roku oslávil zohorský futbal 100 rokov od založenia. Pri tejto príležitosti bol spracovaný bulletin. Oslavy sa kvôli koronakrízy v tomto roku nekonali. Pán Juraj Štefanovič 100 rokov futbalu v Zohore zmapoval aj na CD nosiči.V sezóne 2019/2020 sa hrala len jesenná časť. Jarná sa kvôli koronakríze ani nezačala, a tak sa táto sezóna neukončila.
Jesenná časť futbalovej ligy 2020/2021 sa začala a seniori a dorast boli na 6. mieste a starší žiaci na 8. mieste. Prípravka nehrala.
Klub Turistov Zohor
Predsedom klubu bol Ján Polakovič, ktorý zvolal na 1.2. výročnú členskú schôdzu. Zohorskí turisti počas roka spolupracovali s turistami z Lozorna. Dali si spraviť tričká, čelenky a nákrčníky s vlastným logom.
Mladé športové talenty
Alexandra Rexová v tomto roku žiačka deviatej triedy ZŠ je členkou Slovenského juniorského paraolympijského tímu v zjazdovom lyžovaní. Už ako malé dieťa bola veľmi hyperaktívna a inklinovala k rôznym športom. Hrávala futbal, hokej, tenis a loptové hry. Mala rada aj zimné športy, a preto sa jej páčilo aj lyžovanie a korčuľovanie. V lyžovaní sa postupne zlepšovala. Potom prišla do jej života Stargardtova choroba. Je to ochorenie očí, pri ktorom sa postupne človeku stráca zrak, je nevyliečiteľné a zhoršuje sa. To ju však neodradilo a športovala ďalej. Zlom v jej živote prišiel, keď ju maminka prihlásila do projektu „Hľadáme nové talenty, a Saška sa začala venovať zjazdovému lyžovaniu a stala sa členkou Slovenského juniorského paraolympijského družstva. Cenné skúsenosti, ktoré zbierala na tréningoch po boku navádzačky Evy Trančíkovej pretavila v Jasnej na Európa Cup 2020 do dvoch zlatých a jednej striebornej medaily.
Výstavba
Nové domy v našej obci stále pribúdajú, či už je to smerom na obec Láb, alebo na Záhumeniciach a Benátkach. Nová lokalita vyrástla aj smerom na Stupavu s pracovným názvom Roviny. Tu vznikli dve nové ulice Marianska a Borinská.
Dňa 27. 5. sa začala zatepľovať základná škola. Zatepľovali sa obidva pavilóny. Obrazy, ktoré boli na pavilónoch, boli znovu vytvorené novou technológiou presne podľa starej predlohy. Práce boli ukončené v polovici septembra.
Zrekonštruovaná bola tribúna na futbalovom štadióne, aj garáž na hasičskej zbrojnici.
Kriminalita
Počas celého roka obecná polícia vykonávala kontrolu verejných priestranstiev a dodržiavania opatrení spojených s koronavírusom. Kontrolovala obecné budovy a zamerala sa na časť obce, kde prebiehala výstavba nových rodinných domov, aby sa predišlo krádežiam stavebného materiálu. Vykonávala kontrolu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, pomáhala zdravotnej službe pri zákrokoch, odchytávala psov, riešila nezhody medzi občanmi a alkoholom potuženými dedinčanmi. Pomáhala železničnej a krajskej polícii. Dňa 1.2. v noci sa do základnej školy do 2. pavilónu vkradli zlodeji. Našťastie nič neukradli, len narobili dosť veľké škody na majetku.
Zohorskí hasiči 7.4. pomáhali pri transporte zdravotne postihnutej osoby a večer hasili požiar pri železničnej trati v blízkosti železničnej stanice. Dňa 8.4. znova hasili požiar trávy pri stanici a 8.5. znova horela tráva pri trati Zohor – Plavecký Štvrtok.
Pri Artézkej studni pri odpočívadle medzi Zohorom a Stupavou bolo zadržaných okolo 30 migrantov, asi zo Sýrie. Informovali o tom aj médiá.
Dňa 16.12. rodina pána Mayera nahlásila jeho stratenie. Pán odišiel na bicykli a nikto nevedel kam. Našiel sa 21.12. za cintorínom, bohužiaľ už neskoro.
Počasie
Január
Rok 2020 začal rovnakou teplotou cez deň aj v noci. Rozdiel bol len v znamienkach. Cez deň boli 4°C a v noci -4°C . Do 14.1. sa denné teploty pohybovali od 2°C do 6°C. Nočné teploty neboli také jednoznačné, 3.1. boli 4°C a 5.1 už -5°C, 8.1. 1°C a od 9.1 do 15.1. sa teploty pohybovali od -1°C do -2°C. V jediný deň tohtoročnej zimy 14.1. bola cez deň mínusová teplota, aj to len -1°C. Od 15.1. do 30.1. sa teploty cez deň pohybovali od 0°C do 6°C a v noci boli väčšinou teploty mínusové a to od 0°C do -6°C, predposledné dva januárové dni už bol v noci 1°C. V dňoch 18.1. večer slabo snežilo a spadol asi 1 cm snehu, ktorý sa držal len na tráve, a na druhý deň pršalo a po snehu už nebolo ani stopy. Dňa 29.1. ráno začalo snežiť a padali vločky, ktorých veľkosť by sa dala porovnať s dvoj euromincami. Potom začalo pršať a poobede vyšlo slniečko a boli 4°C. V tento deň bolo pravé aprílové počasie. Posledný januárový deň prišlo prudké oteplenie až o 8°C. Cez deň bolo 14°C a v noci 7°C.
Február
Február pokračoval 14-stupňovými dennými teplotami a v noci sa teploty zvýšili na 9°C a 1.2. o 1: 00 hod v noci bolo ešte 12°C. Slabé dažďové prehánky a mrholenie boli 2.2 a 3.2., vďaka ktorým sa ochladilo na 11°C. V doobedných hodinách 4.2. bol vyhlásený 3. stupeň výstrahy pred silným vetrom, a ochladilo sa na 5°C cez deň a v noci až na -2°C. Chladnejšie počasie vydržalo len do 9.2. Jednodňové oteplenie bolo 10.2. , keď cez deň bolo 13°C a v noci 4°C. V tento deň bola zaznamenaná aj víchrica Sabina, ktorá sa nás dotkla len okrajovo. Krátky prudký dážď a krúpy prišli po miernom ochladení na 8°C Od 11.2. až do 16.2. sa denné teploty pohybovali od 7°C do 11°C a v noci od -2°C do 4°C .Oteplenie na 14°C cez deň prišlo 17.2., v noci bolo 7°C, ale na druhý deň nočná teplota klesla na 1°C a 19.2. sa ochladilo už aj cez deň na 9°C a 21.2. bol doobeda krátky dážď, počas ktorého spadli aj krúpy veľkosti špendlíkových hlavičiek. Pomerne veľké oteplenie prišlo 22.2.,keď bolo cez deň až 14°C a v noci 8°C. Na druhý deň vo večerných hodinách začal fúkať vietor rýchlosťou 90,1 km /hod ,ktorý sa utíšil až v ranných hodinách a ochladilo sa na 10° cez deň a v noci na 6°C. Jednodňové oteplenie prišlo 25.2. Cez deň bolo až 17°C a v noci 7°C. Potom sa zase ochladilo a až do konca februára boli teploty cez deň od 8°C do 11°C a v noci do -2°C.
Marec
Marec začal nočným dažďom a teplotou cez deň 10°C a v noci 6°C. Jednodňové oteplenie na 14°C cez deň bolo 2.3. a v noci bolo až 9°C. Táto teplota sa udržala aj na druhý deň, ale v noci klesla na 3°C. Dňa 3.3. ráno a doobeda pršalo. Od 4.3 do 11.3 sa teploty cez deň pohybovali od 10°C do 15°C a v noci 4.3. bolo -2°C, na druhý deň 5°C a 10.3 bolo až 9°C. V noci 11.3. prišlo oteplenie a o 24:00 hod bolo ešte 12°C. Vďaka tomuto teplému frontu sa denná teplota 12.3. vyšplhala až na 21,7°C cez deň a v noci na 10°C. Na druhý deň už bolo len 14°C a v noci 3°C a 14.3 až -3°C. Ochladenie bolo aj cez deň a 15.3. bolo 9°C. Postupne sa denné i nočné teploty začali zvyšovať. Dňa 20.3. bolo cez deň 20,4°C a v noci 8°C. Prvý jarný deň 21.3. v ranných hodinách začalo pršať a denná teplota klesla na 5,6°C, čo bol oproti predchádzajúcemu dňu pokles o 14,8°C. V noci bola 0 a 22.3. až -4°C. Mínusové nočné teploty pokračovali až do 24.3. Aj cez deň pokračovalo zimné počasie a oteplenie nastalo 27.3., keď teplota cez deň bola 18°C a v noci 4°C, a na druhý deň až 20°C. Potom sa znova ochladilo a 30.3. bola teplota cez deň len 5°C a v noci vo výške 2 metrov bolo -5,6°C a 31.3. bola v noci zaznamenaná teplota až -6,1°C. Takáto nízka nočná teplota bola počas celej zimy len jednu noc a to 20.1. Tieto nočné mrazy zapríčinili, že pomrzli marhule, broskyne, slivky a čerešne.
Apríl
Prvý aprílový deň bol ešte pomerne studený a denná teplota bola 10°C a v noci -4°C. Teploty sa pomaly začali zvyšovať a 6.4. bolo cez deň už 20°C a v noci 7°C. Toto počasie vydržalo do 13.4., keď cez deň bolo 23°C a v noci 5°C. Ochladenie zapríčinil nočný dážď a 14.4. bolo cez deň 10°C a v noci len 1°C. Ochladenie bolo krátke a 17.4. sa denná teplota dostala na 25°C a v noci na 10°C. Ochladenie na jeden deň bolo 19.4., keď bolo cez deň len 14°C a v noci 6°C. Potom sa až do 30.4. pohybovali denné teploty od 18°C do 23°C a nočné od 6°C do 12°C. Dňa 29.4. bola poobede 10 minútová dažďová prehánka. Apríl bol najslnečnejším v histórii pozorovaní na Slovensku a veľmi suchý. Napršalo len 9,4 mm zrážok.
Máj
Od 1.5. do 11.5. bolo pomerne stále počasie s dennými teplotami od 17°C do 25°C, ale v noci už teploty také stále neboli a pohybovali sa od 5°C až do 12, dokonca 9.5. bolo až 14°C. Ochladenie z 25°C na 14°C zapríčinil dážď, ktorý bol už veľmi potrebný, a 11.5. vo večerných a nočných hodinách. Spadlo 8,6 mm zrážok a denná teplota 12.5. bola len 14°C a 15.5 po nočnom a doobednom daždi len 10°C a v noci 6°C. Otepľovanie začalo 16.5. a do 24.5. sa denné teploty pohybovali od 19°C do 25°C a v noci od 7°C do 12°C len 19.5. bolo až 15°C. Slabý nočný dážď bol 22.5., 23.5. a 24.5. Pršalo pomerne veľa a spadlo 23,4 mm zrážok, vďaka čomu sa ochladilo na 15°C cez deň. V tento deň bola aj búrka. Teploty sa až do 30.5 držali cez deň od 17°C do 20°C a v noci od 9°C do 11°C . Posledný májový deň bolo len 13°C a studené upršané počasie, ale v noci bolo až 12°C.
Jún
Prvý júnový deň bol krásny a slnečný, ale teplomer ukazoval cez deň len 22°C a v noci 9°C. Teploty sa postupne zvyšovali a 7.6. bolo cez deň už 27°C, s miernym výkyvom 5.6., keď bolo len 19°C. Nočné teploty sa pohybovali od 12°C do 15°C. Po nočnom daždi sa 8.6. ochladilo na 18°C. Bolo to len jednodňové ochladenie a 9.6. už bolo 23°C. Poobede prišla slabá búrka a silný lejak, počas ktorého za 50 minút spadlo 17,4 mm zrážok. V noci a doobeda pršalo aj 10.6. a teplota bola 19°C. Nočné teploty sa stále pohybovali okolo 14°C až 15°C. Od 11.6. až do 26.6. sa denné teploty pohybovali v rozmedzí od 20° do 26°C a v noci od 13° až 16°C , len 13.6. bolo až 30,4°C cez deň a v noci 18°C. Bola to prvá tridsiatka tohto roku. Potom sa teploty zase vrátili k číslu 24°C. Výrazné oteplenie prišlo 27.6.,keď teplomer ukazoval 31°C a 28.6. dokonca až 32°C a v noci bolo 19°C. Poobedný dážď 29.6. zapríčinil ochladenie na 22°C. Bolo to len jednodňové ochladenie. Potom zase začali denné i nočné teploty stúpať.
Júl
Prvého júla bolo teplé počasie s teplotou 31°C a v noci bola zaznamenaná prvá tropická noc s hodnotou 20°C, ale nočný dážď zapríčinil ochladenie na 25°C cez deň a v noci na 14°C, potom sa zase začalo otepľovať a 6.7. bolo cez deň 31°C a 7.7. vďaka studenému frontu už len 22°C a v noci 12°C. Ochladenie bolo len prechodné a znova sa začalo otepľovať a 10.7. bolo 33,2°C a v noci 21°C. Na druhý deň 11.7. začalo poobede slabo pršať a prišlo prudké ochladenie až na 18°C cez deň a v noci na 12°C. Doobeda sa dalo byť vonku v tričku a poobede a hlavne v podvečer už len vo vetrovke. Od 12.7 do 19.7. sa teploty pohybovali od 21°C do 26°C cez deň a v noci od 14°C do 16°C, len 13.7. bolo v noci iba 8°C. Od 20.7. do 27.7. už boli zase letné teploty cez deň od 27°C do 30°C a v noci od 16°C do 20°C. Od 28.7.,keď bolo až 34°C cez deň, začalo v noci pri teplote 20°C slabo pršať a prišla búrka, ktorá niekde pri Malackách spôsobila výpadok prúdu v celom okolí až po Zohor. Až do konca mesiaca sa teploty držali nad 30°C a v noci na 18°C.
August
Prvé dva augustové dni boli ešte horúce a teplota bola cez deň 30°C a v noci 20°C. Vďaka dažďu, počas ktorého spadlo 17,2 mm zrážok, sa 3.8. ochladilo na 22°C, ale v noci sa teplota nezmenila. Mrholenie a studený vietor bol aj 4.8. a 5.8. Chladnejšie počasie trvalo do 6.8. a teploty boli od 21°C do 26°C cez deň a v noci od 15°C do 18°C. Od 7.8. prišlo oteplenie a teploty sa pohybovali od 31°C do 33°C cez deň a v noci od 18°C do 20°C, 11.8. bola doobeda búrka a dážď a ochladilo sa na 28°C, ale na druhý deň už bolo znova 31°C. Od 14.8. do 30.8. sa teploty pohybovali od 24° do 29°C cez deň a v noci od 15°C do 20°C. Výnimkou bol 26.august, keď bolo až 31°C cez deň. V dňoch 19.8., 22.8.,29.8. a 30.8. vo večerných hodinách pršalo a z 28°C sa 31.8. ochladilo na 20°C cez deň a v noci na 14°C.
September
Prvý september bol studený a upršaný. Spadlo 25 mm zrážok a teplota cez deň bola len 16° a v noci 10°C. Na druhý deň sa už pomaly začalo otepľovať a 5.9. bolo až 28°C a v noci 18°C , ale nočná búrka a dážď priniesla na druhý deň ochladenie na 20°C a v noci na 14°C a znovu pršalo. Postupné otepľovanie vyvrcholilo 15.9. dennou teplotou 29°C a nočnou 18°C. Ranná dažďová prehánka ukončila teplé dni 17.9. , keď sa ochladilo na 24°C a v noci na 11°C a na druhý deň na 21°C. Teplé dni a noci s teplotami 25 až 26°C cez deň a 15°C až 17°C v noci boli ešte od 21.9 do 26.9. Studený front privial 25.9. dážď a ochladenie na 17°C cez deň a v noci na 9°C. Citeľné ochladenie počas dňa bolo 26.9., keď bolo len 13°C. Do konca mesiaca sa teploty pohybovali od 14°C do 17°C cez deň a v noci od 9°C do 12°C.
Október
Začiatok mesiaca bol teplý a 3.10. bolo cez deň až 24°C a v noci 16°C. I keď v tento deň bola večer a v noci búrka, pršalo a spadlo 29 mm zrážok, k miernemu ochladeniu prišlo až 5.10. vďaka ďalšej búrke a dažďu. Od tohto dňa až do 10.10. sa teploty pohybovali cez deň od 16°C do 21°C a v noci od 9° do 11°C. Vďaka studenému frontu a dažďu, keď spadlo 31,8 mm zrážok, sa 11.10. ochladilo na 12°C a na druhý deň na 8°C cez deň a v noci na 7°C. Studené a daždivé počasie sa udržalo až do 19.10. Teploty boli od 7°C do 12°C cez deň a v noci 6°C až 8°C. Od 10.10. do 16.10. každý deň aspoň chvíľu pršalo. Vďaka týmto dažďom stúpla hladina rieky Morava a následne aj kanála Malina. Napršalo viac ako 100 mm zrážok. Od 17.10. dážď ustal a denné teploty sa pomaly začali zvyšovať a do 31.10. sa pohybovali v rozmedzí od 12°C do 16°C cez deň a v noci od 7° do 10°C. Výnimkou bol 26. október, keď bolo cez deň 18°C, a 18. október, keď boli v noci 4°C, a 29. október 5°C a na druhú noc až 12°C.
November
Prvého novembra bola denná teplota 12°C, poobede a v noci pršalo a nočná teplota bola len o jeden stupeň nižšia ako denná. Dážď tentokrát priniesol oteplenie a 2.11. bolo cez deň 16°C a 3.11. ešte o stupeň viac. V noci bolo 12°C. Pomerne teplo bolo aj v ďalších dňoch, teploty klesli len na 12°C, a nočné na 7°C a 5.11. až na 0°C. Teplo bolo ešte 7.11., 9.11., 17.11. a 18.11., keď sa teplomer vyšplhal na 12°C až 13°C počas dňa. Ostatné dni sa teploty pohybovali v rozmedzí od 7°C do 8°C cez deň a v noci od 4°C do 7°C. Dňa 20.11. bol zaznamenaný prvý nočný mráz a teplota bola -3°C. Prišlo aj denné ochladenie a do konca mesiaca sa teploty pohybovali od 2°C do 5°C a v noci od 1°C do -2°C.
December
Začiatok decembra pokračoval v novembrových teplotách. Cez deň boli 3°C a v noci -2°C, 3.12. v noci napadli 2cm snehu. Nočne sneženie postupne prešlo do celodenného mrholenia a pri teplote 0°C cez deň do večera po snehu nebolo ani stopy. Dňa 5.12. cez deň bolo až 9°C a na druhý deň 10°C a v noci bolo 7°C. Potom teploty pomaly začali klesať a 9.12. v noci začalo pršať a pršanie sa 10.12. spojilo so snehom a teplota klesla na 3°C a v noci na 2°C. Denné teploty v rozmedzí 3°C až 5°C sa udržali až do 21.12., len 14.12. bolo 7°C, nočné sa pohybovali od 0°C do 2°C. Oteplenie na 9°C cez deň a 6°C v noci priniesol dážď 23.12. a 24.12. na Štedrý deň bolo 8°C a takmer celý deň pršalo. Dážď ustal až podvečer. V noci boli 3°C. Potom sa ochladilo a teploty sa pohybovali od 3°C do 1°C a v noci bolo od 0°C do -3°C. Silný vietor začal fúkať 28.12. a prifúkol aj dážď a oteplenie na 6°C . Nočné teploty sa nezmenili. Tak, ako na začiatku roku 2020, aj na jeho konci boli rovnaké teploty cez deň aj v noci, rozdiel bol len v znamienkach. Cez deň boli 3°C a v noci -3°C.
Pohyb obyvateľstva
Narodení ............. 26 občanov
Zomrelí ................ 34 občanov
Prihlásení ............. 87 občanov
Odhlásení ............. 44 občanov
Svadby ................. 10 sobášov
Najstarší obyvatelia v tomto roku boli: Angela Jurovýchová 1923 – zomrela 5.2.2020, Anna Švehlová 1923 – zomrela 16.5.2020, Alojzia Križanová 1926 – zomrela 2.11.2020 a Ing. Valent Havran 1926.
K 31.12. mala naša obec 3436 občanov.