Obecné zastupiteľstvo v Zohore na základe ustanovenia § 3 ods. 6, § 4 ods. 5 , § 5 ods. 1 a § 6 ods. 3 zák. č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov s použitím § 6 ods. 1 zák. SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov vydáva pre katastrálne územie obce Zohor toto
Všeobecne záväzné nariadenie obce Zohor č. 2/2004
o chove, vodení a držaní psov na území obce Zohor
Článok 1
Všeobecné ustanovenia
- Účelom tohto nariadenia je evidovať chov psov, stanoviť podrobnosti o vodení psov, určiť miesta, kde je voľný pohyb a vstup so psom zakázaný, ako aj stanoviť podrobnosti o znečisťovaní verejných priestranstiev psom.
- Účelom tohto nariadenia je tiež zabezpečiť ochranu zdravých podmienok života a práce obyvateľov obce, zabezpečiť verejný poriadok a čistotu v obci.
- Účelom tohto nariadenia je takisto zlepšenie podmienok života obyvateľov obce, nerušeného užívania bytov a ich spoločných zariadení a priestorov, a tiež zlepšenie hygieny v obytných, medziblokových priestoroch a na verejných priestranstvách.
- Nariadenie sa vydáva tiež v záujme ochrany zdravia obyvateľov ako aj zamedzenia šírenia chorôb prenosných zo zvierat na ľudí.
- Toto nariadenie sa nevzťahuje na služobných psov používaných podľa osobitných predpisov.
Článok 2
Základné ustanovenia
- Toto nariadenie sa vzťahuje na celé katastrálne územie obce Zohor.
- Na území obce Zohor možno chovať a držať psov len vtedy, ak sa budú dodržiavať platné zdravotné, veterinárne, stavebné predpisy a len ak sa dodržia obmedzenia uvedené v tomto všeobecne záväznom nariadení.
- Za chov psov sa v podmienkach obce Zohor považuje aj chov na podnikateľské a iné zárobkové účely.
Článok 3
Vodenie psa
- Vodenie psa je možné len v súlade s ustanovením osobitného predpisu (§ 4 zákona č. 282/2002 Z. z.).
- Držiteľ psa, resp. ten, kto psa vedie je povinný
- v prípade požiadavky kontrolného orgánu samosprávy preukázať sa občianskym preukazom, očkovacím preukazom zvieraťa a dokladom o zaplatení miestneho poplatku za psa,
- zabezpečiť, aby zviera nespôsobovalo fyzické napadnutie osoby alebo aby sa nepoužilo na zastrašovanie inej osoby, ak sa nejedná o psa pri výkone strážnej služby alebo pri použití na výkon služobných povinností psov ozbrojených zložiek alebo obecnej polície.
- Vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov, môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky schopná ho ovládať v každej situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval ľudí alebo zvieratá a zabraňoval vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí.
- Nebezpečného psa môže mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov vodiť len osoba, ktorá je schopná plne zvládnuť vedeného psa.
- Na verejnom priestranstve musí mať nebezpečný pes vždy nasadený náhubok.
- Za psa zodpovedá vždy držiteľ psa alebo osoba, ktorá ho vedie, alebo nad psom vykonáva dohľad.
- Držiteľ psa a ten, kto psa vedie je povinný oznámiť svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu osobe, ktorú pes pohrýzol. Ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť osobe, ktorú pes pohrýzol aj meno a priezvisko a adresu trvalého pobytu držiteľa psa. Súčasne je povinný skutočnosť, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej ochrane alebo krajnej núdzi, oznámiť obci.
- Vstup so psom sa v intraviláne obce Zohor zakazuje na nasledovné miesta a lokality:
- na detské ihriská a pieskoviská,
- na cintorín,
- na štadióny a iné verejnosti prístupné športoviská (uvedené obmedzenie sa nevzťahuje na zvieratá, ktoré priviedli na športovisko za účelom športového výkonu v rámci verejného športového podujatia),
- na miesta označené zákazom „Zákaz vodiť psov“ (uvedené sa nevzťahuje na psov ozbrojených zložiek a obecnej polície pri výkone služobných povinnosti a na psov vodiacich nevidiacich občanov).
- Na verejné priestranstvá (autobusová a železničná stanica, ulica s obchodmi a službami, parky, oddychové zóny), do verejných budov, dopravných prostriedkov a v spoločných priestoroch obytného domu (napr. chodba, výťah, suterén) je povolené vodiť psa len pri dodržaní nasledujúcich podmienok:
- pes musí mať okrem vôdzky podľa všeobecne záväzných právnych predpisov aj nasadený ochranný košík,
- pes nesmie ohrozovať a znepríjemňovať (pachom, nečistotami) okolie.
- Je zakázané vstupovať so psom a psa chovať a držať
- v školách, v škôlkach a v ostatných školských zariadeniach,
- v domoch, kde sú spoločné zariadenia pre deti,
- v zariadeniach verejného a spoločného stravovania, potravinárskej výroby,
- v obchodoch s potravinami,
- v zdravotníckych zariadeniach,
- vo verejných spoločných ubytovacích zariadeniach a prevádzkárňach; tento zákaz sa vzťahuje aj na byty, ktoré s týmito zariadeniami, ubytovňami, a prevádzkarňami bezprostredne súvisia.
- je zakázané psa uviazať a ponechať ho samého na verejnom priestranstve (napr. pred obchodom).
Článok 4
Znečisťovanie verejných priestranstiev
- Držiteľ psa, resp. ten, kto psa vedie je povinný
- zabezpečiť, aby zviera nepôsobilo rušivo na svoje okolie (hluk, špina, zápach),
- na miestach verejnosti prístupných bezodkladne odstrániť výkaly zvierat – trus umiestniť do igelitového vrecúška a následne do odpadovej nádoby tak, aby nedochádzalo k úniku pachu z trusu do okolia.
Článok 5
Evidencia psov
- Obec vedie evidenciu psov osobitne za každý rodinný dom alebo byt.
- Držiteľ psa ja povinný prihlásiť psa do evidencie v súlade s platnou právnou úpravou a to na Obecnom úrade v Zohore, na referáte daní a poplatkov.
- Do evidencie sa zapisuje:
- evidenčné číslo psa,
- tetovacie číslo alebo údaj o čipovaní, ak ho pes má,
- meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu držiteľa psa,
- umiestnenie chovného priestoru alebo zariadenia na chov, v ktorom sa pes na území obce zdržiava, ak sa umiestnenie nezhoduje s miestom trvalého pobytu držiteľa psa,
- skutočnosť, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane, alebo krajnej núdzi,
- úhyn psa dokladovaný potvrdením o zneškodnení kadáveru v kafilérii v súlade s citovaným zákonom (282/2002 Z.z.)
- stratu psa.
- Každý držiteľ psa je povinný pred jeho zaevidovaním predložiť aj veterinárne potvrdenie o tom, že bol pes veterinárne vyšetrený a očkovaný proti besnote.
- Každú zmenu skutočností a údajov, ktoré sa zapisujú do evidencie, je držiteľ psa povinný do 30 dní od zmeny skutočností alebo údaje nahlásiť na referáte daní a poplatkov.
- Po splnení oznamovacej povinnosti a zaevidovaní psa do evidencie, vydá obec držiteľovi psa evidenčnú známku psa, ktorou držiteľ psa preukazuje totožnosť psa. Na známke sa uvedie
a) názov – obec Zohor,
b) evidenčné číslo psa,
c) v prípade, že sa jedná o nebezpečného psa, známka sa bude farebnej odlišovať a bude na nej údaj - nebezpečný pes. - Známka je neprenosná na iného psa. Jej stratu, odcudzenie, zničenie, je držiteľ psa povinný nahlásiť obci do 14 dní odo dňa, kedy túto skutočnosť zistil. Obec za poplatok 50,- Sk vydá držiteľovi psa náhradnú známku.
- Obec vydá držiteľovi psa evidenčnú známku psa, ktorou sa preukazuje totožnosť psa. Evidenčná známka je neprenosná na iného psa.
- Prvá evidenčná známka sa poskytuje bezplatne. V prípade straty, odcudzenia alebo zničenia známky obec Zohor vydá náhradnú známku za úhradu vo výške 50,- Sk.
Článok 6
Spoločné a záverečné ustanovenia
- Všetky subjekty určené v tomto nariadení sú povinné v súlade s ust. § 5 ods. 2 zák. č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov, do 30 dní od účinnosti tohto nariadenia vymedzené miesta viditeľne označiť.
- Obec je oprávnená v súlade s platnou právnou úpravou za porušovanie povinností podľa tohto nariadenia a zák. č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov, ukladať pokuty až do výšky 5.000,- Sk.
- Pri uplatňovaní tohto Všeobecne záväzného nariadenia v ďalších prípadoch platia ustanovenia zákona č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov a zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov ( Správny poriadok ).
- Na tomto nariadení sa uznieslo Obecné zastupiteľstvo v Zohore dňa 26. marca 2004 .
- Toto nariadenie nadobúda účinnosť pätnástym dňom od vyvesenia na úradnej tabuli obce.
V Zohore, dňa 26. marca 2004
Ľubica HAVRANOVÁ
starostka obce